Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 listopada 2019

Prezydent weźmie udział w obchodach 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego

W sobotę, 9 listopada Prezydent Andrzej Duda, na zaproszenie Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, weźmie udział w obchodach 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego.


W głównych uroczystościach, które odbędą się w miejscu pamięci Muru Berlińskiego, będą uczestniczyć prezydenci Grupy Wyszehradzkiej oraz Prezydent i Kanclerz Niemiec. Przywódcy wspólnie złożą kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym zasługi Grupy Wyszehradzkiej w przezwyciężaniu komunizmu. Na zakończenie udadzą się na rozmowy podczas roboczego śniadania w siedzibie Prezydenta Niemiec w Zamku Bellevue.

PROGRAM PRASOWY>>

  • Symboliczne znaczenie 9 listopada 1989 r.

– Wydarzania z 9 listopada 1989 roku mają symboliczne znaczenie dla regionu Europy Środkowej i całego kontynentu – powiedział minister Krzysztof Szczerski. – Upadek Muru Berlińskiego był dopełnieniem procesu obalenia komunizmu; proces ten zaczął się w Polsce dzięki polskiej Solidarności. W czerwcu 1989 roku to Polacy jako pierwszy naród w tej części Europy mieli możliwość opowiedzenia się po stronie wolności i demokracji. Wkrótce naszym śladem poszli obywatele Węgier, Czechosłowacji, Niemiec wschodnich i pozostałych krajów bloku.
 

– Dzisiaj warto pamiętać, że bez tych dokonań naszych narodów Europa nie stałaby się zjednoczoną na nową częścią Wolnego Świata – powiedział minister.
 

Dodał, że „rok 1989 jest także istotny z punktu widzenia relacji polsko-niemieckich. Upadek komunizmu, odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności i zjednoczenie Niemiec otworzyło drogę do podmiotowego ułożenia relacji polsko-niemieckich w nowym środowisku politycznym”.

  • Hołd dla ofiar II wojny światowej

W ramach wizyty w Niemczech Prezydent Duda odwiedzi także były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen, aby upamiętnić ofiary niemieckich zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej, w 80. rocznicę wybuchu wojny i rozpoczęcia niemieckich działań eksterminacyjnych. Prezydent złoży kwiaty przy tablicy poświęconej Polskim Profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.
 

Wielu z nich poniosło następnie śmierć z powodu nieludzkich warunków, w jakich byli więzieni. 9 listopada przypada także rocznica egzekucji 33 polskich więźniów w Sachsenhausen. Była to najprawdopodobniej pierwsza masowa akcja eksterminacyjna na terenie tego obozu – wyjaśnił minister Szczerski.
 

Jednocześnie zapewnił, że „dialog historyczny pozostaje ważnym elementem relacji polsko-niemieckich”. – Doceniamy słowa wysokich przedstawicieli RFN wypowiedzianych podczas uroczystości upamiętniających rocznice związane z II Wojną Światową. Oczekujemy dalszych kroków będących ich rezultatem, w tym powstania w Berlinie pomnika poświęconego polskim ofiarom III Rzeszy.

Poleć znajomemu