Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 listopada 2019

Min. Szczerski o relacjach polsko-amerykańskich

– Wszystkie dobre owoce, jakie miał przynieść ten rok w relacjach polsko-amerykańskich są już załatwione: to ruch bezwizowy do USA oraz zwiększenie kontyngentu amerykańskiego w Polsce – podsumował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
 

Min. Szczerski został zapytany w piątek w radiowej Trójce, czy w związku tym, że Prezydent Andrzej Duda i Ambasador USA Georgette Mosbacher ogłosili już zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków, nie dojdzie w najbliższym czasie do wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce.
 

Odpowiedział, że drugie zadanie, jakie Prezydenci Polski i USA postawili sobie na ten rok – czyli ruch bezwizowy – zostało dopełnione. Pierwszym zadaniem, zaznaczył minister, było zwiększenie kontyngentu amerykańskiego w Polsce. – To oznacza, że wszystkie dobre owoce, jakie miał ten rok przynieść w relacjach polsko-amerykańskich są już załatwione – powiedział.
 

Prezydencki minister podkreślił, że zaproszenie dla Donalda Trumpa jest otwarte, ale strona polska „nie naciska na tę wizytę”, ponieważ to, co miało być jej efektem już jest dokonane.– Prezydent Andrzej Duda postawił raczej na efekty, niż na efekciarstwo. Te dwa efekty są uzyskane – stwierdził min. Szczerski.
 

Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych będzie możliwa od 11 listopada br. (PAP)

Poleć znajomemu