przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 21 stycznia 2016

Udział ministra Szczerskiego w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych RP i RFN

W czwartek przed południem w Pałacu na Wyspie w Warszawskich Łazienkach odbyło się spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z jego niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Na spotkaniu obecny był także Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski, który reprezentował Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

Podczas spotkania szefowie dyplomacji obu państw omawiali m.in. tematy związane z dwustronnymi stosunkami, europejską polityką bezpieczeństwa, szczytem NATO w Warszawie, konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz sytuacją w Europie w kontekście brytyjskiej propozycji zmian w funkcjonowaniu UE.

 

Minister Waszczykowski podkreślił na konferencji prasowej, że stosunki polsko-niemieckie są "dobre" i "intensywne", o czym świadczy chociażby kolejne spotkanie szefów dyplomacji obu krajów; poprzednie odbyło się w grudniu w Berlinie. Wyraził też nadzieję, że w 2016 roku dojdzie jeszcze do "wielu spotkań przedstawicieli władz Polski i Niemiec" i nawiązał do 25 lat, mijających w tym roku, od podpisania między krajami "Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy".

 

- Mam nadzieję, że ten traktat będzie kontynuowany. W tym roku podsumujemy funkcjonowanie tych 25 lat, jak również uzupełnimy ten traktat o następne elementy, które można zawsze poprawić - powiedział Witold Waszczykowski.

 

Steinmeier akcentował z kolei, że wyzwania, jakie stoją przed Unią Europejską, powinny być rozwiązywane "w duchu solidarności europejskiej". Według niego, Europa zmaga się obecnie z trzema kryzysami, którym "musimy wspólnie stawić czoła": kryzysem finansowo-gospodarczym, trudną debatą z Wielką Brytanią i kryzysem migracyjnym. - Każdy, kto chce w pojedynkę znaleźć rozwiązania, temu się to nie uda - ocenił szef niemieckiego MSZ. O "działania europejskie" muszą - jego zdaniem - zostać uzupełnione m.in. działania "narodowe w sprawie uchodźców" oraz "ochrony granic zewnętrznych".

 

Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali też o brytyjskiej propozycji zmian w funkcjonowaniu UE, poruszyli również temat konfliktu na Ukrainie. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.