przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 19 listopada 2019

Para Prezydencka złoży wizytę na Litwie [PL/ENG]

Na zdjęciu wizyta litewskiej Pary Prezydenckiej w Polsce w lipcu 2019 r.

W dniach 21-22 listopada 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udadzą się z wizytą do Republiki Litewskiej. ENGLISH VERSION>>

 

Jak poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski, w piątek, 22 listopada 2019 roku, Prezydent Andrzej Duda razem z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, a także wicepremierami Ukrainy i Białorusi oraz ministrem kultury Łotwy, będą uczestniczyli w pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku. W ich intencji zostanie odprawiona Msza św. w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a następnie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy na Cmentarzu na Rossie.

 

W uroczystości wezmą również udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu.

 

Prezydencki minister podkreśla, że wizyta ma wyjątkowy, symboliczny wymiar, gdyż w ceremoniach  wezmą  udział wspólnie przedstawiciele narodów, współtworzących niegdyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

 

W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów Powstania Styczniowego. Po ponad 150 latach, przywódcy oraz wysocy przedstawiciele wolnych i niepodległych narodów Europy Środkowo-Wschodniej, wezmą udział w ich pogrzebie i razem oddadzą cześć wspólnym bohaterom, którzy zginęli z rąk rosyjskich w walce o wolność i niepodległość.

 

– W kontekście polityki pamięci, która dla Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów i Łotyszy jest niezwykle istotna, przesłanie tej uroczystości ma fundamentalne znaczenie. Jest przypomnieniem zakorzenionego w naszej historii, trwającego od stuleci braterstwa – powiedział minister Szczerski. Jak dodał: – Ideały, w imię których walczyli i złożyli ofiarę z życia – zwyciężyły i dlatego powinny być dla nas inspiracją w budowaniu współpracy i przeszłości narodów żyjących w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

 

W czwartek, w dniu poprzedzającym ceremonię w Wilnie, Prezydent RP wraz z Małżonką, złożą wizytę roboczą na Litwie. Jej program obejmuje  rozmowy w cztery oczy oraz rozmowy plenarne z Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą oraz Premierem Sauliusem Skvernelisem. Ich tematem będą najważniejsze problemy i kwestie polityczne dotyczące relacji dwustronnych oraz międzynarodowych.

 

Podczas wizyty Andrzej Duda złoży także wieniec na grobie Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowane jest także jego serce.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.