Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 listopada 2019

Para Prezydencka złoży wizytę na Litwie [PL/ENG]

Na zdjęciu wizyta litewskiej Pary Prezydenckiej w Polsce w lipcu 2019 r.

W dniach 21-22 listopada 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udadzą się z wizytą do Republiki Litewskiej. ENGLISH VERSION>>

 

Jak poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski, w piątek, 22 listopada 2019 roku, Prezydent Andrzej Duda razem z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, a także wicepremierami Ukrainy i Białorusi oraz ministrem kultury Łotwy, będą uczestniczyli w pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku. W ich intencji zostanie odprawiona Msza św. w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a następnie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy na Cmentarzu na Rossie.

 

W uroczystości wezmą również udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu.

 

Prezydencki minister podkreśla, że wizyta ma wyjątkowy, symboliczny wymiar, gdyż w ceremoniach  wezmą  udział wspólnie przedstawiciele narodów, współtworzących niegdyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

 

W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów Powstania Styczniowego. Po ponad 150 latach, przywódcy oraz wysocy przedstawiciele wolnych i niepodległych narodów Europy Środkowo-Wschodniej, wezmą udział w ich pogrzebie i razem oddadzą cześć wspólnym bohaterom, którzy zginęli z rąk rosyjskich w walce o wolność i niepodległość.

 

– W kontekście polityki pamięci, która dla Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów i Łotyszy jest niezwykle istotna, przesłanie tej uroczystości ma fundamentalne znaczenie. Jest przypomnieniem zakorzenionego w naszej historii, trwającego od stuleci braterstwa – powiedział minister Szczerski. Jak dodał: – Ideały, w imię których walczyli i złożyli ofiarę z życia – zwyciężyły i dlatego powinny być dla nas inspiracją w budowaniu współpracy i przeszłości narodów żyjących w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

 

W czwartek, w dniu poprzedzającym ceremonię w Wilnie, Prezydent RP wraz z Małżonką, złożą wizytę roboczą na Litwie. Jej program obejmuje  rozmowy w cztery oczy oraz rozmowy plenarne z Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą oraz Premierem Sauliusem Skvernelisem. Ich tematem będą najważniejsze problemy i kwestie polityczne dotyczące relacji dwustronnych oraz międzynarodowych.

 

Podczas wizyty Andrzej Duda złoży także wieniec na grobie Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowane jest także jego serce.

 

Poleć znajomemu