Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 grudnia 2019

Minister Szczerski: Polska jest częścią regionalnego systemu bezpieczeństwa energetycznego

  |   Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski na uroczystości podpisania umowy między PGNiG a firmą Energy Resources of Ukraine (ERU) Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski na uroczystości podpisania umowy między PGNiG a firmą Energy Resources of Ukraine (ERU)

 – W nowym regionalnym systemie bezpieczeństwa energetycznego Polska będzie mogła pełnić rolę jego dystrybutora – mówił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który wziął udział w uroczystości podpisania umowy między PGNiG a firmą Energy Resources of Ukraine (ERU) o współpracy przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu na Ukrainie.

 

Poszukiwania będą prowadzone w strukturach geologicznych, w których po polskiej stronie leży największe polskie złoże Przemyśl.

 

– Zaczynamy powoli myśleć w innych kategoriach, już nie tylko kraju, który sam sobie musi to bezpieczeństwo zagwarantować, sam sobie musi wypełnić potrzeby energetyczne, ale także zaczyna być rozumiany jako część regionalnego systemu bezpieczeństwa energetycznego, jako część systemu, w którym Polska będzie mogła także pełnić rolę dystrybutora bezpieczeństwa energetycznego dla regionu – podkreślał minister Szczerski.

 

– Postawiliśmy na politykę aktywnego bezpieczeństwa Polski, ale także ekonomicznego rozwoju tego sektora (...) po to, żeby rozbudować nasze możliwości w zakresie gazu i generalnie węglowodorów i paliw, po to, żebyśmy mogli rzeczywiście odejść od sytuacji „naturalnej bezbronności” do sytuacji „aktywnego bezpieczeństwa” – dodał.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że chodzi o oparcie bezpieczeństwa rynku gazu na trzech filarach: własnym wydobyciu, nowych źródłach importu, ale także na możliwościach, które daje import poprzez terminal LNG. (PAP)

Poleć znajomemu