Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 15 grudnia 2019

Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie

  |   Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie

Minister Adam Kwiatkowski, który złożył wizytę na Ukrainie, odwiedził kijowski okręg konsularny w ramach realizacji świątecznej edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej.

 

Minister rozpoczął swój pobyt od uroczystości wręczenia nagrody Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie panu Ireneuszowi Derkowi, prezesowi firmy "Plastics-Ukraina". Nagroda została przyznana w uznaniu szczególnych zasług we wspieraniu kultury polskiej poza jej granicami. Pan Ireneusz zrealizował pro bono wiele projektów, takich jak m.in. akcje ratowania zabytków na Podolu i Ziemi Lwowskiej m.in. w Zbarażu, Zborowie, Łopatynie, czy Pomorzanach. Wspierał materialnie również Domy Dziecka, włączył się aktywnie w porządkowanie cmentarza im. Bajkowa w Kijowie. Zaangażowany był również we wzniesienie pomnika Jana Pawła II w Kiszyniowie, wydanie we współpracy z polskimi ambasadami w Gruzji, na Ukrainie i w Mołdawii książek poświęconych historii Polski w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości oraz powstanie Domu Polskiego w Kiszyniowie.

 

Kolejnym punktem była wizyta w fabryce firmy „Bella Trade” (Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych) - producenta i dostawcy produktów medycznych, artykułów higienicznych i kosmetycznych. Podczas spotkania z kierownictwem firmy Minister Kwiatkowski podziękował za regularne wspieranie realizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie oraz wielu innych inicjatyw związanych z podtrzymywaniem polskości na Ukrainie.

 

W miejscowości Browary w szkole im. Wasyla Stusa (o profilu lingwistycznym) spotkał się z uczniami języka polskiego oraz ich rodzicami, a także przedstawicielami polskiego stowarzyszenia kulturalno-oświatowego „Rodzina”, przekazując, w imieniu Pary Prezydenckiej, sprzęt komputerowy, zestawy edukacyjne oraz upominki dla najmłodszych. Przekazane zostały również artykuły spożywcze i chemia gospodarcza.

 

Prezydencki Minister odwiedził dwie polskie rodziny w ich domach, przekazując w imieniu Pary Prezydenckiej życzenia świąteczne oraz upominki.

 

Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty było spotkanie opłatkowe z Polakami mieszkającymi w Kijowie oraz w pobliskich miejscowościach. Spotkanie odbyło się w kościele Św. Mikołaja. Wzięło w nim udział przeszło 150 osób o polskich korzeniach, a modlitwę poprowadził Bp Witalij Krywicki. Podczas swojego wystąpienia Sekretarz Stanu podziękował polskiej społeczności za jej aktywność w krzewieniu polskiej kultury i tradycji, a także przekazał życzenia świąteczne od Pary Prezydenckiej.

 

Kościół św. Mikołaja w Kijowie został zbudowany w latach 1899–1909 przez polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Kościół pełnił funkcje sakralne jedynie do 1936 roku, w którym został zamknięty i od tego czasu budynek wykorzystywano do celów gospodarczych (np. archiwum). W latach 70 kościół poddano częściowej restauracji  na potrzeby Domu Muzyki Organowej i Kameralnej (Sala Organowa). W 1978 r. Rada Ministrów USRR przekazała budynek na cele muzyczne i od tego czasu odbywają się tu koncerty muzyki organowej. Władze Kijowa odmawiają przekazania budynku Kościołowi rzymskokatolickiemu, dopóki kwestia nowej lokalizacji Sali Organowej nie zostanie w pełni rozwiązana. W kościele odbywają się nabożeństwa, bardzo aktywnie działa składająca się z osób polskiego pochodzenia rada parafialna. Na początku grudnia br. kościół obchodził 110 rocznicę konsekracji; niestety świątynia stopniowo popada w ruinę z powodu działania wód gruntowych, drgań wywoływanych przez przechodzącą pod nią linię metra oraz braku koniecznych remontów.

 

Drugi dzień wizyty Minister Adam Kwiatkowski rozpoczął od spotkania z przedstawicielami Związku Polaków na Ukrainie. Członkowie zarządu przedstawili realizowane przez siebie działania. Następnie sekretarz stanu odwiedził Dom Polski – siedzibę Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, gdzie rozmawiał z przedstawicielami zarządu Federacji z dyrektorem Domu, panią Marią Siwko na czele. W siedzibie Federacji przedstawiciel  Prezydenta RP spotkał się także z uczniami szkoły języka polskiego.

 

Minister Kwiatkowski udał się następnie do Fastowa, gdzie w Domu św. Marcina de Porres, prowadzonym przez Ojców Dominikanów, spotkał się z polską społecznością, przekazując świąteczne życzenia oraz upominki od Pary Prezydenckiej. Oprócz materiałów edukacyjnych, sprzętu komputerowego i prezentów dla podopiecznych ośrodka, przekazana została także pomoc materialna w postaci żywności, odzieży i chemii gospodarczej. Dzięki wsparciu Fundacji Lotos ośrodek otrzymał pralkę i suszarkę do ubrań.

 

Dom Św. Marcina de Porres rozpoczął swoją działalność w 2005 roku. Jest to ośrodek dla dzieci zaniedbanych środowiskowo i dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Daje im schronienie, jedzenie, ubranie, namiastkę ciepła rodzinnego, a także otacza troską, bezinteresownością, pozwala rozwijać się i poczuć bezpiecznie. Dom stwarza wiele możliwości rozwoju zainteresowań, m.in. poprzez pracownie ceramiczną, warsztat pracy w drewnie, liczne sale gier i zabaw. Podopieczni ośrodka prowadzą także na terenie Domu popularną w Fastowie kawiarnię, z której cały dochód przeznaczany jest na działalność statutową ośrodka.

 

Minister odwiedził Polaków w ich domach w Fastowie i Białej Cerkwi, przekazując w imieniu Pary Prezydenckiej życzenia świąteczne oraz upominki.

 

Zwieńczeniem i najważniejszym punktem wizyty było spotkanie opłatkowe w Białej Cerkwi, gdzie w kościele Św. Jana Chrzciciela zebrało się przeszło trzystu członków polskiej społeczności mieszkających w Białej Cerkwi i okolicznych miejscowościach. Spotkanie, poprowadzone przez dziennikarkę Telewizji Polskiej Annę Popek, uświetniły jasełka i występy artystyczne przygotowane przez Rodaków Kijowskiego Okręgu Konsularnego w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Na scenie wystąpiły m.in. chór „Stokrotki” oraz zespół „Biała Cerkiew” założony w ramach działającego najstarszego w Białej Cerkwi Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Z. Krasińskiego.

 

Podczas swojego wystąpienia Prezydencki Minister przekazał zgromadzonym życzenia świąteczne od Pary Prezydenckiej, a jego uczestnicy połamali się opłatkiem. Podczas spotkania przekazana została pomoc w postaci żywności, słodyczy i chemii gospodarczej oraz upominki edukacyjne i zabawki dla najmłodszych.

 

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Białej Cerkwi został ufundowany przez Franciszka Ksawerego Potockiego w 1789 r. Konsekrowany w 1816. Po rewolucji 1917 r. kościół został zamknięty, w 1930 urządzono w nim muzeum ateizmu, a następnie sale wykładowe. Od 1974 r. budynek kościoła funkcjonuje jako Dom Muzyki Kameralnej i Organowej, w 1990 r. zainstalowano w kościele organy firmy Rieger-Kloss. Dostęp wiernych do kościoła jest ograniczony, odbywają się jedynie 3 Msze Św. w tygodniu. Kościół stara się o odzyskanie budynku i przywrócenie funkcji sakralnej; mimo początkowych deklaracji władz sakralnych nie doszło do zwrotu kościoła.

 

Wieczorem Sekretarz Stanu spotkał się z prezesami firm polskich działających na Ukrainie, członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie. Przekazał im gratulacje oraz podziękował za troskę i dbałość o sprawy polskie, a także pomoc niesioną naszym Rodakom. Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie jest platformą, w oparciu o którą Polacy, pracujący w spółkach z udziałem kapitału polskiego oraz korporacjach międzynarodowych na Ukrainie, tworzą wzajemnie wspierające się środowisko. W tym roku Stowarzyszenie obchodziło 20-lecie swojej działalności. Firmy zrzeszone w organizacji angażują się w działania skierowane do osób potrzebujących na terenie Ukrainy - nie tylko o polskich korzeniach. MSPPU było jednym z kluczowych partnerów zorganizowanego w tym roku Polsko-Ukraińskiego Międzynarodowego Dnia Dziecka we Lwowie z udziałem Małżonki Prezydenta RP, w którym udział wzięło ponad 800 dzieci.

 

Ostatniego dnia wizyty w kijowskim okręgu konsularnym Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy złożył kwiaty pod pomnikami ofiar stalinowskich mordów na miejscu pochówku ofiar zbrodni stalinowskich i Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni. Następnie, wraz z Polakami mieszkającymi w Kijowie, wziął udział we mszy świętej w Kościele Św. Mikołaja.

 

Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni to czwarta nekropolia upamiętniająca polskie ofiary NKWD, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje. Dokładna liczba ofiar zbrodni NKWD znana jest dzięki ujawnieniu tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Lista zawiera dane 3435 aresztowanych polskich obywateli; wysłano je w listopadzie 1940 r. z Ukrainy do centrali NKWD w Moskwie. Kopia dokumentu została przekazana polskim prokuratorom przez stronę ukraińską w 1994 roku, co umożliwiło rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar.

 

Poleć znajomemu