Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 28 grudnia 2019

Min. Szczerski: w lutym spodziewamy się wizyty Prezydenta Macrona

W lutym spodziewamy się wizyty w Polsce Prezydenta Francji Emmanuela Macrona – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Poinformował, że pod koniec stycznia do Polski przyleci też Prezydent Izraela Reuwen Riwlin w związku z obchodami 75-lecia wyzwolenia Auschwitz.


Zobacz także: K. Szczerski: Mijający rok był bardzo udany z perspektywy relacji Polski i USA Rozmowa Prezydentów Polski i Ukrainy Minister zaznaczył, że pierwsze półrocze 2020 r., mimo że zapewne zdominowane przez kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi, będzie też czasem wielu ważnym spotkań Prezydenta Andrzeja Dudy z politykami międzynarodowymi. – Zaczynamy w drugiej połowie stycznia od Davos. Prezydent będzie ponownie na Światowym Forum Ekonomicznym, w czasie którego zaplanowane są spotkania z przedstawicielami największych instytucji międzynarodowych, gospodarczych, ale też firm; planowane są także spotkania polityczne Prezydenta – mówił Krzysztof Szczerski.

 

Zaznaczył, że pod koniec stycznia w Polsce będzie miało miejsce ważne wydarzenie międzynarodowe, związane z historią, czyli 75-lecie wyzwolenia byłego, niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. – Do Polski na zaproszenie Muzeum Auschwitz-Birkenau przyjedzie bardzo wiele głów państw. Prezydent Duda będzie przyjmował na dwustronnych rozmowach głowy państw, które przybędą na obchody – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

– Przygotowujemy w tym kontekście rozmowy polsko-izraelskie. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin przyjedzie do Polski i będzie miał osobne spotkanie z Prezydentem Dudą – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Krzysztof Szczerski odnosząc się do informacji o tym, że służby prasowe Kremla poinformowały, że Prezydent Rosji Władimir Putin nie zjawi się na obchodach 75-lecia wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, zaznaczył, że zaproszenie formalnie wystosowuje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz ocaleni.


– To oni zapraszają i na ich zaproszenie wszyscy odpowiadają, przyjmując je lub nie. Jeśli Prezydent Putin odmówił przyjęcia zaproszenia od byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, to jest mi to trudno komentować; jest to odmówienie zaproszenia wysłanego nie w imieniu władz polskiego państwa, ale w imieniu ocalałych – podkreślił. Zaznaczył, że będzie to jedna z ostatnich rocznic, kiedy politycy mają okazję wysłuchania bezpośrednich relacji ocalałych.


Zobacz także: K. Szczerski: Mijający rok był bardzo udany z perspektywy relacji Polski i USA Rozmowa Prezydentów Polski i Ukrainy Minister poinformował, że trwają też przygotowania do wizyty w Polsce Prezydenta Francji Emmanuela Macrona. – Mogę wstępnie zakomunikować, że spodziewamy się w lutym wizyty Prezydenta Macrona w Polsce – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP. Przypomniał, że przywódcy Macron i Duda spotkali się na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w Londynie na początku grudnia. – Efektem tej rozmowy jest przygotowywana wizyta Prezydenta Macrona w lutym. Mam nadzieję, że dojdzie ona do skutku i będziemy mogli ją oficjalnie potwierdzić – powiedział Krzysztof Szczerski.


Minister poinformował, że w marcu Prezydent Duda weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Dzień ten, ustanowiony przez parlamenty obu krajów, obchodzony jest od 2007 r. naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech. W 2019 obchody z udziałem prezydentów: Andrzeja Dudy i Janosa Adera odbyły się w Kielcach; w 2020 r. odbędą się więc na Węgrzech.


W maju Para Prezydencka odwiedzi Watykan i zostanie przyjęta na audiencji u papieża Franciszka w związku z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły. W pierwszej połowie roku – mówił Krzysztof Szczerski – najprawdopodobniej dojdzie też do wizyty Prezydenta Dudy na Ukrainie; Duda i Wołodymyr Zełenski potwierdzili wolę spotkania podczas niedawnej rozmowy telefonicznej.
(PAP)

Poleć znajomemu