Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 stycznia 2020

Szef Gabinetu Prezydenta RP złoży wizytę w Waszyngtonie

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski udaje się w czwartek do Waszyngtonu, gdzie spotka się z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robertem O'Brienem, a także Jaredem Kushnerem, zięciem oraz doradcą Prezydenta USA Donalda Trumpa. Razem z prezydenckim ministrem do amerykańskiej stolicy udaje się też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
 

Min. Szczerski tradycyjnie na początku każdego roku składa wizytę w Waszyngtonie, aby w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy przeprowadzić rozmowy dotyczące planów politycznych w relacjach polsko-amerykańskich. Jak zapowiedział, wspólnie z szefem BBN w piątek spotkają się z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robertem O'Brienem, by przedyskutować zarówno kwestie dwustronne, jak i globalne zagadnienia bezpieczeństwa.
 

– Po pierwsze będziemy mówić o perspektywach współpracy polsko-amerykańskiej w sprawach wojskowych, o wdrażaniu w życie deklaracji, którą podpisali Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump dotyczącej zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce – powiedział prezydencki minister.
 

Jak dodał, rozmowa z O'Brienem będzie dotyczyła także planów wspólnych ćwiczeń NATO-owskich – z udziałem wojsk amerykańskich – które odbędą się w Polsce wiosną tego roku, jak również planów modernizacji polskiej armii we współpracy z USA, w tym perspektywy zakupu samolotów wielozadaniowych F35 i transferu technologii, które się z tym wiążą.
 

– Oczywiście będziemy też chcieli uzyskać od strony amerykańskiej jak najwięcej informacji dotyczących sytuacji na Bliskim Wschodzie i amerykańskiej perspektywy, w jaki sposób można dziś dojść do tego, co jest naszym celem, czyli do deeskalacji konfliktu, uregulowania go i przejścia z fazy konfrontacyjnej do fazy dyplomatycznej – zapowiedział Krzysztof Szczerski. Dodał, że chciałby uzyskać też informacje, w jaki sposób USA planują swoją obecność, także militarną, na Bliskim Wschodzie.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP spotka się też w Waszyngtonie z Jaredem Kushnerem, mężem córki Prezydenta USA Ivanki Trump, a także doradcą przywódcy Stanów Zjednoczonych. – Ta rozmowa będzie miała charakter przede wszystkim polityczny. Obaj Prezydenci są obecnie w roku wyborczym, więc będę chciał uzyskać w Białym Domu informację na temat wizji przebiegu tego roku, możliwych aktywności prezydenta Trumpa, oceny sytuacji na amerykańskiej scenie politycznej, perspektyw wyborczych, perspektyw wniosku o impeachment i jego konsekwencji – zapowiedział prezydencki minister.
 

Jak dodał, rok 2019 był bardzo dobrym rokiem w relacjach polsko-amerykańskich, w którym wiele udało się osiągnąć. – Rok 2020 musi być rokiem, który skonsumuje te ustalenia, ale będziemy też dyskutować o tym, jak może wyglądać przyszłość bilateralnych relacji w nowych warunkach, które wyłonią się po wyborach prezydenckich, zarówno w Polsce jak i w USA – powiedział.
 

Tematem rozmów będzie też współpraca polityczna, w tym kontakty Prezydentów Dudy i Trumpa. – Na pewno przedyskutujemy także kalendarze i plany polityczne Prezydentów. Natomiast zdajemy sobie sprawę z uwarunkowań zarówno polskich, jak i amerykańskich. Wiadomo, że czas kampanii wyborczej nie sprzyja dużej ilości spotkań międzynarodowych, bo w naturalny sposób skupia uwagę kandydatów na sprawach wewnętrznych –powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.
 

Jak dodał, „warto jednak przejrzeć kalendarze i zobaczyć, jakie są potencjalne pola tych spotkań”. Zaznaczył, że Prezydent Trump nie weźmie udziału w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, które odbędą się 27 stycznia w Polsce, a więc do spotkania Prezydentów, które potencjalnie było możliwe przy okazji tych uroczystości, nie dojdzie. – Będziemy patrzeć, jakie są inne możliwości. Zaproszenie do Polski jest otwarte, ale nie naciskamy, zdając sobie sprawę z obecnej sytuacji – dodał prezydencki minister. Nie wykluczył możliwości spotkania Prezydentów Trumpa i Dudy przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.
 

Organizatorzy Forum poinformowali we wtorek podczas prezentacji programu i uczestników wydarzenia, że Prezydent USA weźmie udział w 50. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, które odbędzie się w dniach 21-24 stycznia.

 

Podczas wizyty w Waszyngtonie odbędzie też rozmowy w Departamencie Stanu, a szef BBN w Departamencie Obrony. (PAP)

Poleć znajomemu