Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 stycznia 2020

Szef BBN: Celem Prezydenta jest utrzymanie dobrych relacji między Europą a USA

Naczelnym celem działań Polski, Prezydenta, jest przede wszystkim utrzymanie bardzo dobrych relacji transatlantyckich między Europą a Stanami Zjednoczonymi, również w kontekście napięcia na Bliskim Wschodzie –powiedział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Minister, pytany w audycji „Siódma-Dziewiąta. Poranek rozgłośni Katolickich” o sytuację na Bliskim Wschodzie podkreślił, że nastąpiła deeskalacja konfliktu. – Napięcie i wypadki ostatnich dni nie uległy rozwiązaniu, one pozostają. Rzeczywiście wygląda na to, że w tej chwili z całą pewnością możemy stwierdzić, że konflikt nie eskaluje – powiedział.

 

Zobacz także: Posiedzenie Rady Gabinetowej [PL/ENG] Jak zaznaczył, obecność naszych wojsk w regionie jest związana ze zobowiązaniami wobec NATO i decyzjami, które zapadają w ramach Sojuszu. – Tym się kierujemy odnośnie naszej obecności na Bliskim Wschodzie – mówił Szef BBN. Podkreślił, że obecnie nie ma mowy o większym zaangażowaniu polskich wojsk w regionie. – Decyzje jakiekolwiek będą podejmowane w ramach NATO – zapowiedział.

 

Szef BBN zauważył, że Polska prowadzi „swoją politykę wewnątrz UE” i ma „bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi”. – Naczelnym celem działań naszego państwa, dyplomacji, Prezydenta, jest przede wszystkim utrzymanie – również w kontekście napięcia na Bliskim Wschodzie - relacji transatlantyckich, nie tylko między Polską a Stanami Zjednoczonymi, ale między Europą a USA – mówił.

 

Zobacz także: Szef Gabinetu Prezydenta RP złoży wizytę w Waszyngtonie Paweł Soloch zapowiedział, że podczas przyszłotygodniowej wizyty w Waszyngtonie, którą odbędzie razem z Szefem Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim, będą rozmawiali na m.in. tematy związane z Bliskim Wschodem, ale też bezpieczeństwa w ogóle.

 

– Jest kilka tematów. Wydarzenia ostatnich dni narzucają jeden z nich – rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie – przyznał. Dodał, że poruszane będą też kwestie związane z implementacją postanowień uzgodnionych przez Prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. – Chodzi o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i regionie, o współpracę gospodarczą, o relacje związane również z inicjatywami regionalnymi Polski, jak Trójmorze – powiedział Paweł Soloch. Wyjaśnił, że waszyngtońska wizyta „wpisuje się w kontekst w miarę regularnych i roboczych kontaktów” między Kancelarią Prezydenta RP a administracją amerykańską.

 

Podkreślił, że Polska ma opinię państwa, które nie mając bezpośrednich interesów w regionie może pełnić rolę „swego rodzaju pośrednika”. – Tak nas postrzega większość krajów Bliskiego Wschodu, krajów arabskich również w pewnym sensie Iran – wskazał.

Poleć znajomemu