Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 stycznia 2020

Podczas uroczystości w Muzeum Auschwitz spotkanie Prezydentów Polski i Izraela

Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia, przewidziane jest dwustronne spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem i ich wspólne wystąpienie dla mediów – poinformował rzecznik Prezydenta Błażej Spychalski.
 

W czwartkowej rozmowie z Polsat News minister podkreślił, że organizatorem uroczystości w Muzeum Auschwitz jest dyrekcja tego muzeum, a władze państwowe w tej organizacji pomagają. Jak zaznaczył, są to centralne i najważniejsze uroczystości wyzwolenia niemieckiego obozu.
 

Wskazał, że wśród przywódców państw na uroczystościach będzie Prezydent Izraela. – Jest przewidziane wystąpienie dla mediów Panów Prezydentów także po rozmowach dwustronnych – powiedział min. Spychalski.
 

Przyjazd na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia, potwierdziło już 31 delegacji. Muzeum Auschwitz poinformowało, że na uroczystości przybędzie również ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu.
 

Oprócz delegacji Izraela, w uroczystościach uczestniczyć będzie Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Swój udział potwierdziła Para Królewska z Królestwa Niderlandów – król Wilhelm-Aleksander i królową Maksymą oraz król Hiszpanii Filip VI Burbon z królową Letycją. Na czele delegacji francuskiej stanie Premier Edouard Philippe. Specjalnym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej będzie kard. Zenon Grocholewski. Rosję reprezentować będzie ambasador Siergiej Andriejew. (PAP)

Poleć znajomemu