Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 stycznia 2020

Prezydent RP na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos [PL/ENG]

Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, styczeń 2019

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Davos, gdzie od wtorku będzie uczestniczył w odbywającym się tam już po raz 50. Światowym Forum Ekonomicznym. W planach rozmowy m.in. z sekretarzem generalnym NATO, szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz prezesem EBOR.

 

PROGRAM PRASOWY>>

ENGLISH VERSION>>

 

W tegorocznym jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbędzie się w Davos w dniach od 21 do 24 stycznia pod hasłem „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”, weźmie udział niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów. Swą obecność zapowiedzieli między innymi Prezydent USA Donald Trump, Kanclerz Niemiec Angela Merkel, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol.
 

Polskę będzie reprezentował Prezydent Andrzej Duda. – W tym roku Prezydent będzie przywiązywał dużą wagę do promowania naszego regionu jako motoru wzrostu gospodarczego i potencjalnego miejsca inwestycji – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Jak zaznaczył, Prezydent będzie chciał „pokazywać, że Polska jest ważnym partnerem europejskim, ale właśnie poprzez fakt, że znajduje się w Europie Środkowej, która dziś jest biegunem wzrostu gospodarczego całej Europy”. Minister Szczerski dodał, że głowa polskiego państwa w czasie swoich spotkań w Davos będzie wskazywać na „podejmowane przez nasz kraj wysiłki integrujące region w postaci Inicjatywy Trójmorza, a także aktywnego uczestnictwa w pracach Unii Europejskiej”.
 

Krzysztof Szczerski zapowiedział, że Prezydent będzie promował partnerstwo biznesowe i inwestycje kapitałowe w naszej części Europy, m.in. biorąc udział dyskusji na temat indeksu giełdowego Trójmorza. – Będziemy promować tę ideę, która zrodziła się ze współpracy giełd papierów wartościowych naszego regionu. W Davos odbędzie się oficjalna prezentacja tego indeksu, razem z dużymi funduszami inwestycyjnymi z całego świata – powiedział prezydencki minister.

 

Drugi blok spotkań Prezydenta w Davos – poinformował minister Szczerski – będzie dotyczył promowania wśród partnerów międzynarodowych bezpośrednich inwestycji i polskiego kapitału. – Prezydent po raz drugi będzie patronem Domu Polskiego w Davos. To prezydencka inicjatywa, która w ubiegłym roku niezwykle dobrze się udała. Prezydent chciał, aby także nasz kraj miał w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego swoje miejsce, gdzie będzie promował swoje interesy i gdzie będzie można odbywać spotkania biznesowe i polityczne – stwierdził.
 

Jak dodał prezydencki minister, w tym roku Andrzej Duda po raz drugi otworzy Dom Polski i będzie tam przyjmował rozmówców ze świata biznesu i polityki, a także przedstawicieli ważnych instytucji międzynarodowych, m.in. szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalinę Georgiewą, szefa EBOR Sumę Chakrabartiego oraz przedstawicieli kilku dużych firm globalnych, z którymi będzie rozmawiał na temat inwestycji w Polsce.

 

Trzecia kwestia, którą prezydent podejmie w Davos, to bezpieczeństwo międzynarodowe. Planowane jest spotkanie Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, ale także udział Prezydenta w dwóch panelach dotyczących polityki międzynarodowej i relacji transatlantyckich.
 

Polska kojarzy się jako rzecznik tych relacji. Prezydent będzie brał udział w debacie na temat współpracy USA-UE, na temat kondycji i przyszłości rozwoju tych relacji – powiedział minister Szczerski. Drugi panel, w którym Prezydent będzie uczestniczył, razem m.in. z Sekretarzem Generalnym NATO, będzie poświęcony współczesnym wyzwaniom geopolitycznym. (PAP)

 

Poleć znajomemu