przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 27 stycznia 2020

Min. Mucha: SN chce zablokować odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów

Uchwała Sądu Najwyższego tworzy nieznaną polskiemu prawu kategorię sędziów niezdolnych do orzekania – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 

Minister był pytany m.in. o to, dlaczego zdaniem Prezydenta Sąd Najwyższy nie miał prawa wydać uchwały dotyczącej orzekania przez sędziów powołanych przez nową KRS. Odpowiedział, że uchwały SN w ogóle nie powinno być, „skoro był wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporu kompetencyjnego w przedmiocie zagadnienia prawnego stawianego składowi połączonych izb SN, a w istocie rzeczy ingerującemu w kompetencje Prezydenta i Sejmu”. – Na podstawie art. 86 ustawy o organizacji i postępowaniu przed TK w takiej sytuacji następuje zawieszenie postępowania przed SN z mocy prawa. Sędziowie nie powinni podejmować uchwały – wyjaśnił. Wniosek w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem i Prezydentem a SN skierowała do TK marszałek Sejmu.

 

Paweł Mucha dodał, że jest zdumiony treścią uchwały SN. – To swoista sofistyka: z jednej strony rzekomo nie kwestionujemy powołań sędziowskich, ale z drugiej można wywieść, że sędziowie powołani przez Prezydenta są faktycznie niezdolni do orzekania. Swoją drogą, to kategoria sędziów nieznana polskiemu prawu. Uchwała w ogóle nie powinna być podjęta, a co więcej, tryb jej podjęcia narusza samą ustawę o SN i przepisy proceduralne co do działań podjętych w celu wyłączenia od udziału w posiedzeniu izb i sędziów SN – stwierdził.

 

Jak ocenił, „część sędziów SN prowadzi działalność quasi-prawotwórczą, która ma doprowadzić do tego, że kwestionuje się prerogatywę konstytucyjną Prezydenta powołań sędziowskich i ignoruje ustawy przyjęte zgodnie z konstytucją przez parlament, których nie zakwestionował TK”. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.