Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 29 stycznia 2020

Min. Kolarski o 80. rocznicy Katynia i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej: Uroczystości będą godne

Uroczystości poświęcone 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, będą miały godny przebieg – zapewnił Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

 

Pytany o obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej – popełnionej wiosną 1940 r. z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego na ok. 22 tysiącach polskich obywateli – minister odpowiedział: „Na pewno będziemy w sposób szczególny obchodzić tę rocznicę”. Dodał, że w kwietniu 2020 r. minie nie tylko 80. rocznica zbrodni katyńskiej, ale również 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. – Te uroczystości będą miały godny przebieg – zapewnił Wojciech Kolarski.


Odnosząc się do niedawnych wypowiedzi przedstawicieli władz Rosji, w tym prezydenta Władimira Putina, którzy zarzucili Polsce i innym państwom Zachodu m.in. przedwojenną współpracę z III Rzeszą Niemiecką, minister stwierdził, że ze strony Rosji „historia jest teraz polem starcia”.


W jego ocenie postawa rosyjskich władz wynika z sukcesów władz polskich, takich jak np. uchwała z września 2019 r. Parlamentu Europejskiego dotycząca paktu Ribbentrop-Mołotow, uroczyste obchody 80-lecia wybuchu II wojny światowej w Warszawie, a także uroczystości w Wilnie poświęcone powstańcom styczniowym.


– To wszystko powoduje, że reakcja Rosji nie była epizodem; możemy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach, a może nawet latach, historia będzie przedmiotem ataku ze strony Rosji – dodał Wojciech Kolarski.(PAP/AW)

 

Poleć znajomemu