Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 31 stycznia 2020

Min. Szczerski: dziś Wielka Brytania staje wobec dwóch konkurencyjnych ofert – USA i UE

Dziś Wielka Brytania staje w pewnym stopniu wobec dwóch konkurencyjnych ofert - USA i UE; od stosunku między tymi ofertami będzie zależało, jak zreorganizuje się polityka brytyjska po pełnym brexicie – ocenił w rozmowie z PAP i IAR w piątek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. O północy czasu kontynentalnego z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania przestanie być oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. Brexit będzie pierwszym przypadkiem wystąpienia z UE.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że brexit oznacza zmniejszenie przestrzeni wspólnych regulacji w Europie i skurczenie się obszaru zintegrowanego. – UE traci dzisiaj o północy ważną gospodarkę, ważnego partnera także w polityce wewnętrznej – powiedział.

 

Minister podkreślił, że przez 11 miesięcy będzie obowiązywał okres przejściowy, dlatego implikacje gospodarcze określą dopiero przyszłe umowy między UE a Wielką Brytanią.

 

– Politycznie już się wiele zmieni: UE stanie się Unią kontynentalną i to będzie miało duże znaczenie także w optyce instytucji unijnych, bo stracą wymiar, który nadawała Wielka Brytania – szerszego spojrzenia euroatlantyckiego na problemy globalne. UE będzie bardziej podporządkowana krajom Europy kontynentalnej – zaznaczył prezydencki minister. Podkreślił także wagę ukształtowania nowej równowagi w Europie po brexicie.

 

Szef Gabinetu Prezydenta ocenił ponadto, że w pierwszej fazie widoczne będą skutki polityczne brexitu, a długofalowo dopiero poznamy skutki dla gospodarki.

 

– Dzisiaj Wielka Brytania staje w pewnym stopniu wobec dwóch ofert konkurencyjnych – będzie trzeba dobrze porównywać rezultat negocjacji gospodarczo-handlowych między Wielką Brytanią a USA oraz między Wielką Brytanią a Europą, bo od tego stosunku między ofertami, które przyjdą z Waszyngtonu i Brukseli będzie zależało, jak zreorganizuje się polityka brytyjska po pełnym brexicie, czyli od przyszłego roku – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

– Ważne, żebyśmy my jako UE w tych negocjacjach nie byli na tyle sztywni, żeby nie spowodować chęci poważnego odcięcia się od rynku brytyjskiego, bo wtedy nie tylko odpłynie nam Wielka Brytania politycznie, ale także może nam odpłynąć gospodarczo – dodał.

 

Minister ocenił, że utrata rynku brytyjskiego byłaby bardzo niekorzystna dla państw UE-27, stąd – jak dodał – należy śledzić rozwój negocjacji i utrzymać Wielką Brytanię możliwie blisko UE.

 

Okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE ma potrwać 11 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie udałoby się podpisać nowej umowy handlowej między UE-27 a Zjednoczonym Królestwem, okres ten może zostać wydłużony o 12 lub 24 miesiące, przy czym jeśli warunki nowej umowy handlowej zostałyby uzgodnione przed końcem tego wydłużenia, wtedy zostałoby ono skrócone. Brytyjski Premier Boris Johnson kategorycznie wyklucza jednak takie rozwiązanie.

 

Równolegle od momentu rozpoczęcia okresu przejściowego Londyn może formalnie prowadzić rozmowy handlowe z państwami trzecimi i jeśli udałoby się je sfinalizować do końca 2020 r., mogłyby one wejść w życie również od 2021 r.

 

Do 30 czerwca 2021 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie statusu osoby osiedlonej. Składanie wniosków w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE jest bezpłatne. Minister Szczerski zaznaczył, że zmiana jest istotna, ale „ona nie nastąpi z punktu widzenia obywatela z dnia na dzień, bo ten okres przejściowy jest długi i jeśli ktoś wykona obowiązki administracyjne, zarejestrował się, to niewiele zmian z dnia na dzień nastąpi”.

 

Brexit będzie pierwszym przypadkiem wystąpienia któregoś z państw członkowskich UE. W efekcie Unia straci prawie 5,5 proc. swojej powierzchni, niemal 13 proc. ludności i drugą co do wielkości gospodarkę, która wytwarza 15 proc. unijnego PKB. (PAP)

Poleć znajomemu