Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 3 lutego 2020

Szef BBN: Rozmowy Prezydentów Polski i Francji spotkaniem dwóch wrażliwości

Wizyta Prezydenta Francji i jego rozmowy z polskim Prezydentem będą spotkaniem dwóch wrażliwości, jeśli chodzi o zagrożenia ze wschodu i południa, relacje z Rosją i więzi transatlantyckie – powiedział Szef BBN Paweł Soloch.

 

Podkreślił, że oba kraje „nie mogą się omijać”, ze względu na rolę, jaką odgrywają. –  Jest wola obu stron, aby poczynić pewne wspólne ustalenia, które przyczynią się do wytyczenia mapy drogowej na przyszłość – powiedział minister.

 

Dodał, że chodzi m.in. o nawiązanie regularnej współpracy BBN z Sekretariatem Generalnym ds. Obrony i Bezpieczeństwa działającym przy premierze Francji.

 

Zapowiedział, że podczas rozmów zostaną poruszone i tematy związane z bezpieczeństwem, także energetycznym, rozumianym w kontekście współpracy europejskiej. – Dobrze, że do wizyty dochodzi – spotkają się dwaj prezydenci, którzy reprezentują i w pewnym sensie symbolizują dwie wrażliwości: z jednej strony – w przypadku prezydenta Francji – wrażliwość bardzo europejską, nastawioną przede wszystkim na Europę, z drugiej wrażliwość europejską, ale zarazem silnie proatlantycką. Zarazem spotyka się lider państwa o wrażliwości nakierowanej na południe, basen Morza Śródziemnego, a z drugiej prezydent, który zwraca uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, ale i UE – powiedział Szef BBN.

 

Podkreślił, że zarówno Polska, jak i Francja – choć w różnych proporcjach - mają podobny modus operandi, jeśli chodzi o wrażliwość południową i wschodnią. Zwrócił uwagę, że Francuzi obecni są w krajach bałtyckich, a Polacy angażują się w sprawy bezpieczeństwa militarnego także na południu. – Tutaj jest miejsce na współpracę czy pewne uzgodnienia, aczkolwiek musimy się nastawić na pewien proces, a nie jednorazowy przełom – zaznaczył.

 

– Pamiętamy wypowiedzi Prezydenta Macrona na temat Rosji, znane są wypowiedzi Polski na temat relacji ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi mamy bardzo dobre stosunki. Chodzi o to, by te dwie wrażliwości mogły się spotkać gdzieś w połowie drogi i znaleźć odzwierciedlenie we wspólnych projektach – powiedział Paweł Soloch.

 

Przypomniał deklaracje Polski do zwiększenia zaangażowania w Eurokorpus i przyjęcie statusu państwa ramowego, o ile Eurokorpus, który jest predestynowany zarówno misji UE, jak i misji NATO, uwzględni również rekomendacje dowódcy wojsk NATO w Europie, dotyczące przygotowań tej struktury do działań w ramach Sojuszu.

 

Szef BBN wskazał także na Europejską Inicjatywę Interwencyjną pod przewodnictwem Francji, której celem jest zwiększenie strategicznej niezależności Europy w kwestiach obronności i bezpieczeństwa. – Jesteśmy tym zainteresowani, pod warunkiem, że będzie uwzględniony wymiar euroatlantycki – powiedział Szef BBN.

 

Zadeklarował także otwarcie na współpracę przemysłów zbrojeniowych, przypominając projekt przyszłego europejskiego czołgu, który ma być realizowany pod wodzą Francji i Niemiec. – Również w ramach PESCO możemy znaleźć wspólne tematy – dodał.

 

– Ta wizyta świadczy o tym, że oba państwa – partnerzy w Unii i sojusznicy w NATO – z jednej strony nie mogą się nawzajem omijać. Francja jest znaczącym państwem w Europie i w NATO, Polska odgrywa ważną rolę regionalną, w wymiarze wschodnim i w relacjach transatlantyckich. Dobrze się dzieje, że ta wizyta dochodzi do skutku – powiedział szef BBN.

 

–  Myślimy o procesie, w którym będziemy szukali płaszczyzn, na których Francja z Polską będą mogły podejmować wspólne inicjatywy czy projekty, ale także w szerszym kontekście europejskim, przy czym my - strona polska – zwracamy także uwagę na kontekst transatlantycki –  zaznaczył.

 

Wyraził również zadowolenie z sygnałów o wznowieniu kontaktów w ramach Trójkąta Weimarskiego. –  Spotkań jest więcej, oczywiście zwieńczeniem tego procesu byłoby spotkanie na szczeblu głów państw, ale i znalezienie konkretnych projektów. Okazuje się, że m.in. w kontekście brexitu i wyzwań od wschodu i południa ta formuła może nabrać większego znaczenia. Spodziewamy się, że prezydenci będą rozmawiali także na ten temat – powiedział szef BBN.

(PAP)

Poleć znajomemu