Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 11 lutego 2020

Szef BBN: W ciągu miesiąca nowa strategia bezpieczeństwa narodowego

– Spodziewamy się, że w ciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu Prezydenta strategię bezpieczeństwa narodowego. Jej ogłoszenie stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym morskiej – zapowiedział szef BBN Paweł Soloch podczas Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego w Gdyni.
 

Pierwszy Kongres Bezpieczeństwa Morskiego, który zorganizowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego z Akademią Marynarki Wojennej, odbył się we wtorek w Gdyni. To kolejna impreza związana z obchodzonym właśnie 100-leciem zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.
 

– Spotykamy się w momencie symbolicznym: dzień po obchodach 100-lecia powrotu Polski niepodległej nad morze i w miejscu symbolicznym, jakim jest Gdynia, która jest tym przejawem polityki morskiej, jaką ówczesne odrodzone państwo prowadziło. W bardzo krótkim okresie powstało nowoczesne miasto, nowoczesny port – mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
 

Minister Soloch podkreślił, że i w tej chwili Wybrzeże gwałtowanie się rozwija – powstała nowa infrastruktura związana z energetyką, gazoport, gazociągi, rurociągi, rozbudowywany jest naftoport, a w bliskiej perspektywie nastąpi rozbudowa farm wiatrowych na morzu.
 

– W kontekście morskiego rozwoju naszego państwa istotne byłoby wdrożenie strategii bezpieczeństwa morskiego. Spodziewamy się, że w ciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy strategię bezpieczeństwa narodowego. Ogłoszenie nowej strategii stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym strategii morskiej – mówił szef BBN.

 

W trakcie panelu omawiającego znaczenie gospodarki morskiej dla zrównoważonego rozwoju Polski poruszano m.in. kwestie bezpieczeństwa Portu Gdynia w dobie inwestycji infrastrukturalnych, transferu technologii przy modernizacji Marynarki Wojennej RP oraz morskich farm wiatrowych jako nowego planu gospodarki morskiej w Polsce.
 

– Polityka energetyczna Polski ma trzy wyzwania: bezpieczeństwo energetyczne przede wszystkim, dbałość o środowisko i konkurencyjność kosztowa. Tak, żeby był tani prąd. By był neutralnym krwiobiegiem gospodarki, żeby jej nie blokował – mówiła prezes zarządu PGE Baltica Monika Morawiecka.
 

W czasie kongresu oficerowie MW, SG oraz pracownicy Urzędu Morskiego i Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa omawiali też zadania Marynarki Wojennej podczas pokoju oraz potrzeby i współdziałanie polskich sił morskich. (PAP)

Poleć znajomemu