Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 lutego 2020

Min. Szczerski o noweli ws. mediów publicznych: decyzja Prezydenta jest otwarta

Prezydent nad tą ustawą się zastanawia, trwają analizy, ta decyzja jest otwarta – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do decyzji Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji zakładającej rekompensatę dla TVP i Polskiego Radia.
 

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na potrzeby ochrony zdrowia, m.in. na leczenie onkologiczne. Nowelizacja trafiła do Prezydenta.

 

– Jeśli chodzi o to rozwiązanie ustawowe, to chcę powiedzieć bardzo jasno: Prezydent nad tą ustawą się zastanawia, trwają analizy, Prezydent ma 21 dni na to, żeby decyzję w tej sprawie podjąć, ta decyzja jest otwarta, więc poczekajmy na wynik prac prawników kancelaryjnych i potem decyzję samego Pana Prezydenta – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Jak jednocześnie ocenił, „argumentacja, która towarzyszyła tej dyskusji, jest argumentacją nieakceptowalną”. – Łączenie dwóch różnych spraw i granie na emocjach osób i rodzin osób, które są chore onkologicznie, jest po prostu rzeczą, która nie może mieć miejsca w cywilizowanym dyskursie politycznym – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

– To wszystko jest po prostu szukaniem pola konfliktu, według mnie wyjątkowo obrzydliwie wybranego. Dlatego, że można się spierać, można mieć taki, a nie inny stosunek do państwa pracy w mediach publicznych, to jest odpowiedzialność polityków, żeby wyrabiać sobie jakieś oceny – i biorą to na siebie, te swoje oceny, ale żeby łączyć ocenę państwa pracy (w mediach publicznych – red.) z problemami ludzi, którzy zmagają się z życiowym wyzwaniem, jakim jest choroba onkologiczna, to naprawdę jest rzecz, która w mojej wizji polityki w ogóle się nie mieści – powiedział  minister Szczerski. (PAP)

Poleć znajomemu