przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 6 lutego 2016

"Prezydent zadeklarował dyskusję o dalszych zmianach w przepisach dot. służb"

Prezydent złożył deklarację, że rozpocznie się dyskusja nad stworzeniem ustawy, która ureguluje pracę służb specjalnych; debata powinna się odbywać w porozumieniu z obywatelami i przedstawicielami służb – powiedziała Szefowa KPRP Małgorzata Sadurska.

 

Minister Sadurska pytana w sobotę w radiowej Trójce o podpisanie przez prezydenta nowelizacji, która dotyczy uprawnień służb specjalnych w zakresie prowadzenia kontroli operacyjnej i zbierania danych, podkreśliła, że „tę ustawę prezydent musiał podpisać", ponieważ wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok TK zaczyna obowiązywać w weekend i – jak mówiła Małgorzata Sadurska – gdyby prezydent nie podpisał noweli (wejdzie w życie 7 lutego), nastąpiłaby luka prawna w przepisach.

 

Prezydencka minister komentowała także piątkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji, które krytykują zmianę przepisów dotyczących zasad inwigilacji. Uważają, że nowela przyznaje służbom zbyt szerokie uprawnienia, a nowe przepisy pozwolą też na śledzenie osób w sieci i ich kontaktów. W piątek przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest zorganizowany przez Amnesty International i Fundację Panoptykon; ich przedstawiciele zostali przyjęci przez prezydenta i szefową jego kancelarii. Zobacz także: Spotkanie z protestującymi przeciwko zapisom Ustawy o Policji

 

Małgorzata Sadurska podkreśliła w sobotę, że według prezydenta „dobrym rozwiązaniem byłaby może nowa nowelizacja, która by zadowoliła wszystkie strony". Oceniła, że to "będzie bardziej racjonalne” niż skierowanie obecnej nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego".

 

- Prezydent złożył deklarację, że w Kancelarii Prezydenta rozpocznie się dyskusja o tym, żeby stworzyć ustawę, która reguluje pracę służb – powiedziała minister Sadurska.

 

- W tym momencie, jeżeli byłaby dobra wola i dialog pomiędzy organizacjami, które mają wątpliwości a rządem czy parlamentem, kancelaria prezydenta jest gotowa się włączyć w tę dyskusję (...). Taką nowelizację, ustawę naprawiającą, czyszczącą będzie można uchwalić - dodała.

 

Podkreśliła, że dyskusja musi odbyć się w porozumieniu zarówno z obywatelami jak i ze służbami, których dotyczy ustawa.

 

Szefowa prezydenckiej kancelarii przypomniała, że wyrok TK zapadł 18 miesięcy temu. - Nowy parlament, nowy rząd musiał się z tym szybko uporać bo poprzednicy przez blisko półtora roku nie zrobili w tym zakresie zupełnie nic - wskazała. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.