Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 lutego 2020

Szef BBN na Litwie o zadaniach polityki bezpieczeństwa

Najważniejszym zadaniem polityki bezpieczeństwa jest utrzymanie równowagi między odstraszaniem a dialogiem z Rosją, a w dalszej perspektywie przywrócenie stabilności w regionie – powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w środę zakończył dwudniową roboczą wizytę w Wilnie.

 

– Najważniejsze to utrzymanie równowagi między odstraszaniem a dialogiem z Rosją, tak, żeby ta sytuacja, z którą w tej chwili mamy do czynienia, nie uległa degradacji. W dalszej kolejności jesteśmy zainteresowani przywróceniem stabilizacji w regionie – powiedział minister Soloch dziennikarzom. Podkreślił, że chodzi „przede wszystkim o zakończenie agresji na Ukrainie”.

 

W ocenie szefa BBN wśród wyzwań polsko-litewskiej polityki bezpieczeństwa, a także polityki w szerszym kontekście regionalnym, jest też „wypracowanie solidarnego, wspólnego stanowiska wobec zagrożeń z kierunku południowego”. Jak wskazał, chodzi o kwestie uchodźców, migracji, zagrożenia terrorystycznego oraz cyberataków.

 

Naszym zadaniem jest budowanie „wspólnej polityki dotyczącej budowania zarówno wspólnego przekazu na zewnątrz, jak i budowania wspólnych struktur, które mogłyby służyć zwalczeniu tych problemów” – powiedział Paweł Soloch.

 

– Jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, to nasze relacje polsko-litewskie mają ten swój złoty wiek, ale należy dbać, żeby wypełnić go konkretnymi wspólnym projektami – dodał minister.

 

Podczas dwudniowej wizyty na Litwie szef BBN spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem, doradcą prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy do spraw bezpieczeństwa Vytautasem Żukasem, posłami z sejmowej komisji bezpieczeństwa i obrony oraz z szefem Sztabu Generalnego gen. dyw. Gintautasem Zenkevicziusem, ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem i wiceministrem obrony Vytautasem Umbrasasem.

 

W środę po południu szef BBN udał się na Łotwę, gdzie odbędzie szereg spotkań z przedstawicielami władz tego kraju. Odwiedzi też bazę wojskową w Adażi, gdzie stacjonują żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

Głównym celem spotkań szefa BBN jest omówienie dwustronnej współpracy polsko-litewskiej i polsko-łotewskiej w kontekście regionalnej obecności sojuszniczej armii Stanów Zjednoczonych oraz planowanego ćwiczenia Defender Europe 2020.

 

Podczas spotkań poruszane są również kwestie organizacji kolejnego spotkania na poziomie prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz dalsze kierunki adaptacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, sytuacja bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i na Morzu Bałtyckim.

(PAP)

Poleć znajomemu