Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 lutego 2020

Min. Kolarski na uroczystości wręczenia Medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

10 Medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz trzy honorowe obywatelstwa Izraela przyznano w środę podczas uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

 

Prezydenta RP reprezentował podczas uroczystości minister Wojciech Kolarski, który przypomniał, że Andrzej Duda jest inicjatorem ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzonego 24 marca. – Jest to dzień, w którym wspominamy tych wszystkich, których znamy z imienia i nazwiska, ale także tych, których losów, historii, imion i nazwisk może nigdy nie poznamy, a którym w czasach niemieckiej okupacji za jakąkolwiek formę pomocy, za podzielenie się chlebem, za udzielenie schronienia, za pomoc Żydom, groziła kara śmierci – mówił minister.

 

– Różne były motywacje: pomocy sąsiadom, bliźnim, wyraz międzyludzkiej solidarności, obywatelskiej etyki. Były tam nieraz motywacje religijne – dodał. Podkreślił także, że były to czyny, które w tamtych czasach „ratowały fundamentalne wartości, były znakiem nadziei". – To był gest, który ratował człowieczeństwo – stwierdził Wojciech Kolarski. 

 

Prezydencki minister rzypomniał również słowa Andrzeja Dudy, który podkreślał, że  odznaczeni Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata są Bohaterami narodowymi na równi z tymi, którzy w czasach II wojny światowej walczyli z bronią w ręku.

Poleć znajomemu