Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 lutego 2020

Wizyta ministra Kwiatkowskiego w łuckim okręgu konsularnym

  |   Fot. Anatol Olich / Monitor Wołyński Fot. Anatol Olich / Monitor Wołyński Fot. Anatol Olich / Monitor Wołyński

23 lutego rozpoczęła się wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego w łuckim okręgu konsularnym w ramach realizacji kolejnej edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie.


Minister odwiedził polskie rodziny w ich domach, przekazując pozdrowienia oraz upominki od Pary Prezydenckiej. Złożył kwiaty na cmentarzu polskim w Równem przy kwaterze żołnierzy Legionów Polskich. Następnie spotkał się z polską społecznością w kościele św. Piotra i Pawła i Miłosierdzia Bożego, gdzie w ramach akcji przekazana została pomoc materialna w postaci artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej, a także odzież, obuwie i artykuły sanitarne.


Sekretarz Stanu odwiedził Publiczną Szkołę nr 15, w której spotkał się z uczniami i nauczycielami uczącymi języka polskiego, jako języka obcego obowiązkowego. Rówieńska specjalizowana szkoła I-III stopnia nr 15 istnieje od 1960 roku. Nauką języka polskiego objętych jest około 300 uczniów.


Minister Adam Kwiatkowski spotkał się z członkami Towarzystwa Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie im. W. Reymonta, gdzie została przekazana zarówno pomoc materialna, jak i materiały edukacyjne. Organizacja działa od 1993 roku. Prowadzona działalność kulturalna to spotkania członków, organizowanie koncertów i festiwali, wystaw, konferencji, wieczorów muzyczno-literackich. Prowadzone są tam lekcje języka polskiego.


Ostatnim punktem pierwszego dnia pobytu w łuckim okręgu konsularnym była wizyta w siedzibie Ukraińsko-Polskiego Sojuszu im. Tomasza Padury. Organizacja powstała w 2011 roku w odpowiedzi na zapotrzebowania lokalnego środowiska na rzecz rozpowszechniania kultury polskiej, nauki języka polskiego oraz w celu zacieśniania polsko-ukraińskiej współpracy międzyinstytucjonalnej.


Minister A. Kwiatkowski odwiedził miejscowość Maniewicze, gdzie złożył kwiaty przed pomnikiem żołnierzy Legionów Polskich poległych w latach 1914-1918. W kościele pw. Zesłania Ducha Świętego spotkał się z parafianami oraz członkami maniewickiego oddziału Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu, przekazując pomoc rzeczową oraz materiały edukacyjne. Od 1995 r. przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej w Maniewiczach działa sobotnia szkółka języka polskiego. Do szkoły uczęszczają dzieci w wieku od 8 do 15 lat.


W miejscowości Sokoły prezydencki minister spotkał się z Oleksandrą Wasejko zwaną Babcią Szurą, która pomagała polskim archeologom w odnalezieniu grobów Polaków pomordowanych w Woli Ostrowieckiej i Ostrówkach. Za wieloletnie sprawowanie pieczy nad miejscami pochówku Polaków, Oleksandra Wasejko znalazła się w pierwszej grupie odznaczonych Medalem Virtus et Fraternitas. Wyróżnienie odebrała w 2019 roku w Teatrze Polskim w Warszawie z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


Na koniec swojego pobytu na Ukrainie Minister Kwiatkowski złożył kwiaty w miejscu upamiętniającym  zagładę Polaków ze wsi Ostrówki i Woli Ostrowieckiej.

 

Poleć znajomemu