Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 lutego 2020

Min. Kwiatkowski na uroczystościach z okazji 76. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej

  |   Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie

„Rzeź wołyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu w latach II wojny światowej. Była to zarazem jedna z najkrwawszych masowych zbrodni wojennych popełnionych na ludności cywilnej. Ludobójstwo dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich pochłonęło około 100 tysięcy ofiar, mężczyzn i kobiet, dzieci i starców, zamordowanych ze straszliwym okrucieństwem. Łączę się z Państwem w modlitwie za dusze naszych zgładzonych rodaków oraz w hołdzie, jaki składamy ich męczeństwu, patriotyzmowi i wierności Ojczyźnie” – napisał Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości z okazji 76. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej, które odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

 

 

Zobacz także: Odznaczeni za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy historycznej Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza święta. Podczas obchodów państwowych upamiętniających te wydarzenia Prezydenta reprezentował minister Adam Kwiatkowski.

 

 

Zbrodnia miała miejsce we wsi Huta Pieniacka 28 lutego 1944 r., kiedy żołnierze ukraińscy 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS pod dowództwem niemieckim przy wsparciu oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii nacjonalistów ukraińskich, spacyfikowali polską ludność. Zginęło wówczas ok. 850 osób. Wśród ofiar były kobiety i dzieci.

 

Minister Adam Kwiatkowski uczestniczył również w miniony weekend w uroczystościach na Ukrainie upamiętniających tę zbrodnię.

Poleć znajomemu