Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 1 marca 2020

Szef BBN: awanse to krok ku odpowiedniej liczbie generałów w wojsku

Awanse generalskie, które Prezydent wręczy w niedzielę, to krok ku odpowiedniej liczebności korpusu generalskiego w siłach zbrojnych i przyporządkowaniu stopnia pełnionej funkcji – powiedział szef BBN Paweł Soloch.
 

Zobacz także: Awanse generalskie w Siłach Zbrojnych RP Zwrócił uwagę, że – tak jak pierwsze nominacje wręczane przez Andrzeja Dudę – także te awanse zostaną wręczone w święto Żołnierzy Wyklętych. – Prezydent zdecydował o wręczeniu awansów generalskich w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych; święta bardzo mocno związanego z etosem Polskiego Państwa Podziemnego, którego Żołnierze Wyklęci byli ostatnimi reprezentantami – powiedział Paweł Soloch. – Przypomnę też, że swoje pierwsze awanse Prezydent Andrzej Duda wręczał w 2016 r. właśnie 1 marca.
 

Szef BBN zaznaczył, że Prezydentowi zależało, by dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych Tomasz Piotrowski został awansowany na stopień generała broni jeszcze przed rozpoczynającym się amerykańskim ćwiczeniem Defender-Europe, ale także narodowym ćwiczeniem Anakonda 20, za które generał Piotrowski będzie bezpośrednio odpowiedzialny.
 

Dodał, że „w ostatnim czasie wzrasta też rola tego dowództwa w kluczowym dla Prezydenta obszarze współdziałania z sojusznikami na misjach wojskowych”. – Dziś Dowództwo Operacyjne dowodzi aż 10 kontyngentami wojskowymi, zarówno w ramach NATO, UE jak i ONZ. To ponad dwa razy więcej niż w 2015 roku – zwrócił uwagę min. Soloch.
 

– Awansowanie przez Prezydenta aż czterech oficerów lotnictwa, w tym generałów dywizji Tadeusza Mikutela oraz Jana Śliwki, świadczy o znaczeniu, jakie Prezydent przykłada do wzmocnienia Sił Powietrznych, których znaczenie dla potencjału armii stale wzrasta. Wyrazem tego jest chociażby zacieśnianie w tym zakresie współpracy z USA i zakup myśliwców F-35 – powiedział szef BBN.

 

Zwrócił też uwagę na awans dla płk. Grzegorza Grodzkiego, dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej, która – podkreślił min. Soloch – w najbliższym czasie będzie brała udział w jednym z głównych elementów ćwiczenia Defender-Europe, związanym z desantem powietrznym sił USA, Polski i Niemiec na Litwie.
 

– Dzisiejsze awanse to kolejny krok na drodze do budowania odpowiedniej liczebności korpusu generalskiego. Prezydentowi zależy przy tym zapewnianiu tożsamości posiadanego przez oficera stopnia wojskowego z zajmowanym przez niego stanowiskiem służbowym – zapewnił Paweł Soloch.

 

Podkreślił dobrą współpracę Prezydenta i szefa MON oraz jej znaczenie dla wprowadzania w życie zasady, by pełnionej funkcji odpowiadał przewidziany dla niej stopień. – Usprawnienie tego systemu wiąże się ze ścisłą współpracą prezydenta i ministra obrony nie tylko w sprawie awansów generalskich, ale także z obsadzaniem stanowisk o etacie generalskim. Dziś – w przypadku Prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka - możemy mówić o bardzo dobrym współdziałaniu. Natomiast w szerszej perspektywie warto rozważyć sformalizowanie niektórych procedur w tym zakresie. Niewątpliwie usprawniłoby to i zdynamizowało proces awansów generalskich w siłach zbrojnych – ocenił szef prezydenckiego BBN.
 

Na stopnie generalskie Prezydent mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego; czterech z nich otrzyma pierwszy generalski stopień – generała brygady. Akty mianowania Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczy w niedzielę w Warszawie podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. (PAP)

Poleć znajomemu