Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 14 marca 2020

Szef BBN: Wojsko wesprze Straż Graniczną

Minister Paweł Soloch siedzi przy mikrofonie

Prezydent Andrzej Duda, w uzgodnieniu z premierem i po konsultacjach z ministrami spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej postanowił o wsparciu Straży Granicznej przez pododdziały sił zbrojnych – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

 

– Od północy będziemy mieli zupełnie nową sytuację. Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej oraz ograniczenia ruchu granicznego związane z koniecznością powstrzymania epidemii koronawirusa to duże przedsięwzięcie logistyczne – powiedział minister.

 

Przypomniał, że w związku z naszym członkostwem w strefie Schengen wielu granic fizycznie nie ma, a potrzebne jest także wzmocnienie wschodniej granicy Polski, będącej jednocześnie granicą Unii Europejskiej.

 

– Konieczne jest dodatkowe zaangażowanie setek funkcjonariuszy Straży Granicznej. Oni potrzebują wsparcia. Dlatego też po analizie potrzeb prezydent wraz ze stroną rządowa podjęli decyzję o wsparciu Straży Granicznej. Zgodnie z sugestią ministra spraw wewnętrznych takiego wsparci udzielą przede wszystkim pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w razie potrzeby jednostki logistyczne, wojska inżynieryjne czy Żandarmeria Wojskowa – powiedział Paweł Soloch.(PAP)

Poleć znajomemu