przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 9 lutego 2016

„Zaproponowaliśmy kompromis między oczekiwaniami frankowiczów i interesem banków”

Utracone korzyści banków związane z wejściem w życie rozwiązań dot. kredytów walutowych można by rozłożyć w czasie. Pracujemy nad takim rozwiązaniem - powiedział PAP minister Maciej Łopiński.


Minister Łopiński wyraził nadzieję, że Komisja Nadzoru Finansowego w marcu - zgodnie z zapowiedziami - przedstawi skutki finansowe prezydenckiej propozycji dot. kredytów walutowych.


Pytany, co jeśli KNF wskaże, że takie rozwiązanie zdestabilizuje sektor bankowy, odparł: Zwracaliśmy się do KNF o przedstawienie realnych wyliczeń. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które spowodowałoby, że utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie.


Zaznaczył, że sprawa jest dyskutowana. - Część audytorów, część specjalistów od rachunkowości nie jest pewna, w jaki sposób tę operację zapisać księgowo, by być w zgodzie z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Współpracujemy z specjalistami. Mam nadzieję, że to będzie do przeprowadzenia - powiedział minister.


Podkreślił, że prezydent przedstawił propozycję rozwiązań, która nie jest jeszcze projektem ustawy. Zaznaczył, że problem nie dotyczy tylko osób, które zaciągały kredyty denominowane albo indeksowane do walut obcych.

Zobacz także: "Kredyty walutowe będą przeliczane po tzw. kursie sprawiedliwym" Konsultacje z audytorami finansowymi Minister Łopiński: Ważne, żeby przyszła ustawa była dopracowana
- To jest też problem sektora bankowego. Mam nadzieję, że sektor bankowy też do takiego przekonania dojdzie. Te rozwiązania, które zaproponowaliśmy, to kompromis między oczekiwaniami frankowiczów i interesem sektora bankowego – powiedział minister Łopiński.


Dodał, że przed złożeniem w Sejmie projekt zapewne będzie jeszcze konsultowany.

 
Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która ma określić skutki finansowe tej regulacji. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.