Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 marca 2020

Prezydent rozmawiał z Anną Fotygą

Prezydent siedzi

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś telefonicznie z Anną Fotygą, powołaną przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga do 10-osobowej grupy mającej przygotować rekomendacje dotyczące politycznego wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

 

Jak dodał minister, Prezydent przekazał europoseł Fotydze gratulacje z powodu wyboru, a także zaproponował spotkanie w najbliższym możliwym terminie; Anna Fotyga poinformowała Prezydenta m.in. o planach prac zespołu.

 

Paweł Soloch podkreślił, że tak zwany zespół mędrców skupia przedstawicieli jedynie 10 państw NATO, co pokazuje wysoką pozycję Polski w sojuszu.  – Jesteśmy także jedynym państwem reprezentującym wschodnią flankę NATO. To zobowiązanie. Będziemy chcieli poszukiwać rozwiązań, które popierane będą przez cały nasz region – zaznaczył szef BBN.

 

Zwrócił uwagę, że polska europosłanka i była szefowa MSZ należy także do Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony w Parlamencie Europejskim.

 

– Liczymy, że jej perspektywa oraz doświadczenie przysłużą się również wzmocnieniu współpracy NATO oraz UE w sprawach bezpieczeństwa – dodał.

 

– Oczekujemy, że 2 kwietnia ministrowie spraw zagranicznych państw NATO przyjmą propozycję sekretarza generalnego. Efekty prac zespołu mają być przyjęte na kolejnym szczycie NATO w 2021 roku – zaznaczył Paweł Soloch.

 

We wtorek Stoltenberg ogłosił wyznaczenie grupy ekspertów, która ma go wspierać w pracach nad wzmocnieniem politycznego wymiaru NATO. 

(PAP)

Poleć znajomemu