Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 5 kwietnia 2020

Min. Mucha: apeluję do opozycji, by zaangażowała się merytorycznie w propozycje dot. ochrony miejsc pracy

Minister Paweł Mucha stoi na tle Kancelarii Prezydenta

Apeluję do polityków opozycji, by merytorycznie zaangażowała się w propozycje dotyczące ochrony miejsc pracy i poparła drugą tarczę antykryzysową, nad którą już trwają prace – powiedział w niedzielę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

Jak mówił na antenie TVN24, Prezydent Andrzej Duda od samego początku był zaangażowany w tworzenie tzw. tarczy antykryzysowej i wraz z rządem podejmował różne inicjatywy. – Chociażby kwestia zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku zapłaty ZUS-u – to jest inicjatywa prezydenta, wakacje kredytowe dotyczące osób fizycznych, ale dotyczące także przedsiębiorców – to także jest inicjatywa Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy – powiedział wiceszef KP.

 

Jego zdaniem, trzeba dziś zapewnić możliwość trwania i funkcjonowania polskich przedsiębiorców. – Stąd pożyczki, poręczenia, gwarancje, programy uruchamiane przez Bank Gospodarstwa Krajowego także innymi formami – wyliczał.

 

– Nie ma prostych rozwiązań, nie ma rozwiązań dających się streścić jednym słowem, które by można przedstawiać jako cudowną receptę. To jest wielkie wyzwanie – powiedział Paweł Mucha.

 

Dodał, że rząd podjął rozwiązania, które są bardzo dobrze oceniane. – Oczywiście trzeba monitorować to, co się dzieje. I tu jest zaproszenie do polityków wszystkich opcji: PSL, PO i Lewicy, by takie działania w ramach drugiej tarczy antykryzysowej, nad którą prace już trwają, jeżeli chodzi o uszczegółowienie, jeżeli chodzi o ochronę miejsc pracy, wspierać – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

 

– Apeluję do opozycji, żeby poza sloganami zaangażować się merytorycznie w konkretne propozycje dla ochrony polskich miejsc pracy, dla przetrwania bytu polskich przedsiębiorców – dodał.

 

W jego ocenie, wprowadzenie któregokolwiek z form stanu nadzwyczajnego przyniosłoby negatywne skutki dla polskiej gospodarki. – Każdy jest tego świadom, że stan nadzwyczajny polską gospodarkę będzie przyduszał – zaznaczył minister Mucha.

 

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in.: zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec-maj); świadczenie postojowe do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach. (PAP)

Poleć znajomemu