Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 kwietnia 2020

W tym tygodniu Prezydent będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

Po sobotniej rozmowie z Prezydentem USA Donaldem Trumpem, w tym tygodniu Prezydent Andrzej Duda przeprowadzi kolejne rozmowy „na najwyższym szczeblu", w tym z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – zapowiedział w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Zobacz także: Rozmowa Prezydentów: Polski i USA  

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest Pan minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy. Witam bardzo serdecznie.

Krzysztof Szczerski: Kłaniam się, dzień dobry.

 

Panie ministrze, wiemy o tym, że pan prezydent Andrzej Duda rozmawiał z panem prezydentem Donaldem Trumpem, wiemy, że inicjatorem tej rozmowy była strona amerykańska. Tam pojawiły się później w komunikacie informacje, które dla nas z punktu widzenia walki z epidemią mogą być szczególnie istotne; takie, że Amerykanie są gotowi sprzedać Polsce swoje – wiemy, że bardzo dobre, bardzo szybkie – testy wykrywające obecność koronawirusa, ale również włączyć polskich specjalistów, ekspertów w program powstawania, badania, tworzenia szczepionki, który jest realizowany przez Stany Zjednoczone. Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej, szczególnie na temat tej drugiej sprawy?

Rzeczywiście to była dobra rozmowa, bo w tych dniach pandemii nie odbywają się spotkania bezpośrednie polityków, ale pan prezydent odbywa cały szereg intensywnych rozmów dyplomatycznych z przywódcami z całego świata. W ostatnim miesiącu odbyło się kilkanaście rozmów telefonicznych z prezydentami – od Korei Południowej przez Chiny, po Europę i w sobotę z prezydentem USA. W tym tygodniu będą kolejne rozmowy na najwyższym szczeblu. I rzeczywiście one wszystkie mają jeden cel: przede wszystkim wzajemną pomoc w sytuacji epidemii pomiędzy państwami – jak możemy sobie nawzajem pomagać. To są wszystko rozmowy na temat budowania mostów solidarności międzynarodowej w sytuacji pandemii. I tak jak z niektórych krajów pan prezydent załatwia przede wszystkim możliwości zakupu różnych środków dla Polski czy możliwości transportu obywateli, tak z USA ta rozmowa dotyczyła przede wszystkim współpracy w badaniach nad szczepionką i lekiem.

Tutaj są wskazane przez polskie Ministerstwo Zdrowia dwa konkretne ośrodki badawcze, którymi są polscy naukowcy zainteresowani. Pan prezydent te potrzeby czy te nasze zainteresowania przekazał prezydentowi Trumpowi, spotkał się z odpowiedzią taką, że strona amerykańska jest gotowa i otwarta na tego typu współpracę. Więc mam nadzieję, że polscy naukowcy będą już niedługo mieli dostęp do tych badań, które mają miejsce dzisiaj w USA. Wiadomo, że one są zaawansowane i to jest jeden z wiodących dzisiaj ośrodków poszukiwania tego ostatecznego remedium na pandemię, bo wiemy, że ona dopiero wtedy ustąpi, jak będziemy przekonani o tym, że jest skuteczna szczepionka i jest skuteczna terapia lekowa. Ale także właśnie te szybkie testy to jest kwestia właśnie już dostępu, bo one nie są tak po prostu komercyjnie dostępne, więc tutaj musi być zgoda na to, żeby takie testy z USA pozyskiwać na zewnątrz.

 

A proszę powiedzieć, czy tę zgodę na współpracę polskich naukowców, polskich ekspertów z ekspertami amerykańskimi dotyczącą szczepionki można też rozumieć w takim kontekście, być może była na temat mowa, że gdy ta szczepionka się pojawi i ona już zostanie zaakceptowana, przejdzie wszystkie elementy testowania i okaże się skuteczna i trafi do produkcji, to Polska będzie mogła być jednym z tych krajów, które na początku tą szczepionkę będą mogły otrzymać?

Przede wszystkim chciałbym, żeby już teraz na etapie kontaktów naukowych i kontaktów specjalistów rzeczywiście do tej współpracy praktycznej doszło, bo to zwykle tak jest, że prezydenci otwierają drogę, pokazują wolę polityczną i zgodę państwową na współpracę, ale potem praktyka przecież już jest w rękach polskich naukowców, polskich specjalistów, polskich lekarzy. Więc tutaj jest po prostu teraz zachęta do tego, żeby po tej otwartej drodze dzisiaj podążyć. Natomiast będziemy trzymać kciuki za to, żeby badania okazały się skuteczne i rzeczywiste, żeby do produkowania szczepionki i lekarstwa doszło, a wtedy oczywiście będziemy mieć etap rozmów na temat udziału Polski już potem w użytkowaniu tej szczepionki. To jest dopiero przyszłość, bo wiemy, że nie mówimy o kwestii tygodni ani nawet najbliższych miesięcy, to są długie prace.

 

Panie ministrze, w komunikacie po tej rozmowie pojawiła się także informacja, że prezydenci rozmawiali na temat bezpieczeństwa, ale bezpieczeństwa też w kontekście Paktu Północnoatlantyckiego i oczywiście walki z pandemią. Proszę powiedzieć, jak rozumieć ten fragment komunikatu, w jaki sposób NATO powinno włączyć się, powinno uczestniczyć w walce z epidemią?

Mogę właśnie zapowiedzieć, że jeszcze w tym tygodniu pan prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO, panem Jensem Stoltenbergiem, ta rozmowa jest planowana w tym tygodniu, właśnie po to, żeby rozmawiać o szczegółach możliwych działań NATO w zakresie pandemii. Mamy cały pion wojskowy służby medycznej, mamy cały pion także wojsk, które są przeznaczone do zwalczania broni chemicznych i biologicznych, więc także specjalistów w zakresie  epidemicznym w wojskach NATO. Wyspecjalizowane piony też przecież są, ale także ważne jest to, żeby w ramach NATO potwierdzić pełną aktywność i pełną efektywność bezpieczeństwa militarnego w dobie pandemii. Bo my musimy pamiętać, że wszyscy oczywiście dzisiaj zajmujemy się pandemią, ale świat się nie zatrzymał, te wszystkie zagrożenia, które mieliśmy przed pandemią, dotyczące międzynarodowego bezpieczeństwa, wciąż są przecież z nami, wszystkie te zagrożenia, które NATO identyfikowało jako zagrożenia dla bezpieczeństwa swoich sojuszników, przecież nie zniknęły wraz z pandemią. Więc to jest bardzo ważne, żeby dać jasny komunikat, to także był komunikat po spotkaniu ostatnim ministrów obrony NATO, że NATO jest w pełnej gotowości. NATO nie jest przez epidemię dotknięte, armie są gotowe, armie są skuteczne, armie są aktywne. To przecież widać także w Polsce, jak wojsko bardzo dużo w sprawie pandemii robi, ale także utrzymuje pełną czujność, pełną gotowość do działań w każdym innym zakresie, bo nie możemy sprawiać wrażenia, że pandemia obniżyła poziom bezpieczeństwa tego ogólnego także w ramach NATO.

 

Panie ministrze, to teraz zmieniamy temat. W ubiegłym tygodniu rzecznik Sądu Najwyższego ogłosił, że ze względu na epidemię pierwsza prezes, która właśnie kończy kadencję, zrezygnowała z przeprowadzenia procedury wyboru kandydatów na pierwszego prezesa, ale ci kandydaci mieli zostać zaprezentowani panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ale jednocześnie Sąd Najwyższy ustami rzecznika, rozumiem, że pierwsza prezes uznała, że w takiej sytuacji władzę w Sądzie Najwyższym po niej przejmuje najstarszy stażem sędzia, w tym wypadku pan sędzia, pan kapitan Iwulski. Pan prezydent w wywiadzie dla Gazety Polskiej mówi, że skoro procedura wyboru kandydatów nie została przeprowadzona, to ustawa nakłada na prezydenta obowiązek powołania sędziego Sądu Najwyższego, by pełnił obowiązki pierwszego prezesa, i pan prezydent zamierza z tego skorzystać. To są dwa przeciwstawne stanowiska. Poproszę o komentarz.

To jedno. To, które przedstawia prezydent Rzeczypospolitej, jest stanowiskiem zgodnym z ustawą. I pan prezydent powiedział jasno i to jest nasz jasny komunikat, że pan prezydent postąpi zgodnie z przepisami ustawy, stoi na straży prawa i prawem się posługuje. I zgodnie z przepisami ustawy to pan prezydent w takich sytuacjach, jaka ma dzisiaj miejsce w Sądzie Najwyższym, będzie wyznaczał osobę kierującą tym Sądem.

 

A czy tutaj istnieje takie niebezpieczeństwo, że przynajmniej część składu Sądu Najwyższego, która rozumiem zaakceptowała być może to stanowisko pani pierwszej prezes, będzie uznawała, że prezesem Sądu Najwyższego jest pan kapitan Iwulski?

Ale prawo w Polsce jest jedno, ustawa jest jedna, obowiązuje wszystkich w takim samym stopniu, bo wszyscy są wobec prawa równi. W związku z czym pan prezydent, wypełniając ustawę, postępuje tak, jak nakazuje Konstytucja i wszyscy muszą wobec prawa być równi i to prawo wypełniać, zwłaszcza sędziowie Sądu Najwyższego. To jest chyba oczywiste.

 

Bardzo dziękuję. Pan minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej, był gościem Sygnałów Dnia.

Dziękuję bardzo.

 

Poleć znajomemu