Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 18 kwietnia 2020

Prawosławne Święta Wielkanocne - uroczystość Świętego Ognia

  |   Święty Ogień, sprowadzany z Jerozolimy z Bazyliki Grobu Pańskiego, symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Pojawia się samoistnie w mistyczny sposób w prawosławną Wielką Sobotę w Grocie Grobu Pańskiego. Ze względu na epidemię i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu, po raz pierwszy w historii, Jego transport stał pod znakiem zapytania do ostatniej chwili. Wydarzenie to, w tym trudnym czasie, ma szczególne znaczenie jako symbol siły i przetrwania - powiedział minister Kwiatkowski Jak dodał: Myślę, że to jest symboliczne, że jesteśmy razem, że tworzymy narodową wspólnotę, że możemy na siebie liczyć i że się wspieramy Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, i przekazał w imieniu Prezydenta, życzenia zdrowia, optymizmu, radości, rodzinnego ciepła i wzajemnej troski, wiernym kościoła prawosławnego.

Minister Adam Kwiatkowski Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP w sobotę 18.04.2020 r. brał udział wraz z Arturem Kosickim Marszałkiem Województwa Podlaskiego oraz Stanisławem Derehajło Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego w przekazaniu na ręce Najprzewielebniejszego Jakuba, arcybiskupa białostockiego i gdańskiego, Świętego Ognia, który dotarł do Białegostoku tuż przed Jutrznią Paschalną.

 

Święty Ogień, sprowadzany z Jerozolimy z Bazyliki Grobu Pańskiego, symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Pojawia się samoistnie w mistyczny sposób w prawosławną Wielką Sobotę w Grocie Grobu Pańskiego. Stamtąd rozwożony jest po całym świecie. Ze względu na epidemię i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu, po raz pierwszy w historii, Jego transport stał pod znakiem zapytania do ostatniej chwili.

 

Kancelaria Metropolity Sawy w specjalnym komunikacie podziękowała za okazaną pomoc: „Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, dziękuje Panu Prezydentowi, Panu Premierowi i Marszałkowi Województwa Podlaskiego za okazaną pomoc w dostarczeniu św. Ognia do Polski”.

 

Wydarzenie to, w tym trudnym czasie, ma szczególne znaczenie jako symbol siły i przetrwania. Cieszę się, że już po raz kolejny, w tym wyjątkowym dla prawosławia dniu, ten ogień dociera do Polski dzięki wsparciu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i jego kancelarii we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Marszałkiem Województwa Podlaskiego. Myślę, że to jest symboliczne, że jesteśmy razem, że tworzymy narodową wspólnotę, że możemy na siebie liczyć i że się wspieramy – powiedział Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, i przekazał w imieniu Prezydenta, życzenia zdrowia, optymizmu, radości, rodzinnego ciepła i wzajemnej troski, wiernym kościoła prawosławnego.

 

 

 

Poleć znajomemu