Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 30 maja 2020

Minister Dera na uroczystościach w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich

  |   Minister Andrzej Dera na uroczystościach w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Fot. Monika Wawro/ Lubuski Urząd Wojewódzki Minister Andrzej Dera na uroczystościach w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Fot. Monika Wawro/ Lubuski Urząd Wojewódzki Minister Andrzej Dera na uroczystościach w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Fot. Monika Wawro/ Lubuski Urząd Wojewódzki Minister Andrzej Dera na uroczystościach w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Fot. Monika Wawro/ Lubuski Urząd Wojewódzki Minister Andrzej Dera na uroczystościach w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Fot. Monika Wawro/ Lubuski Urząd Wojewódzki Minister Andrzej Dera na uroczystościach w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Fot. Monika Wawro/ Lubuski Urząd Wojewódzki

W rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Kapłana Niezłomnego ks. Kazimierza Michalskiego w Zielonej Górze. Ks. Michalski wraz z parafianami stanął w obronie likwidacji Domu Katolickiego, którego unicestwienia chcieli komuniści. Postawa i posługa kapłańska ks. Kazimierza Michalskiego to wzór wierności wartościom chrześcijańskim i niezłomnej walki z systemem komunistycznym.

 

Zobacz także: List na 60. rocznicę wydarzeń zielonogórskich W uroczystościach i akcie odsłonięcia pomnika, w  imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który odczytał list Prezydenta RP do uczestników i organizatorów obchodów. W przesłaniu Prezydent RP złożył hołd bohaterom wydarzeń zielonogórskich i dziękował wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o nich: Zielonogórski maj 1960 roku ma już trwałe miejsce w długim ciągu „polskich miesięcy”: pomiędzy poznańskim Czerwcem ’56 a Marcem ’68, przed Grudniem ’70, Czerwcem ’76 i wreszcie Sierpniem ’80. Tej historycznej wagi wydarzeniom zielonogórskim nic już nie zdoła odebrać.

 

W przeddzień 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich Prezydent RP osobiście oddał hołd bohaterom w Zielonej Górze i złożył kwiaty na grobie ks. Kazimierza Michalskiego.

 

Poleć znajomemu