Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 czerwca 2020

Min. Szczerski: Prezydent weźmie udział w debacie z ekspertami z Rady Atlantyckiej nt. polityki międzynarodowej

Minister Krzysztof Szczerski

Prezydent Andrzej Duda w środę weźmie udział w zorganizowanej przez Atlantic Council wideokonferencji z ekspertami z Waszyngtonu dotyczącej relacji europejskich i euroatlantyckich po pandemii koronawirusa – zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Minister zaznaczył, że debaty, w których weźmie udział Prezydent, będą koncentrowały się wokół propozycji zawartych w liście, jaki pod koniec kwietnia Andrzej Duda skierował do przywódców państw UE, a także państw Partnerstwa Wschodniego, Bałkanów Zachodnich i krajów stowarzyszonych z UE. List zawierał pięciopunktowy plan dot. współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii koronawirusa.

 

Pierwszy punkt planu Prezydenta Dudy dla Europy dotyczył „podniesienia bezpieczeństwa zdrowotnego Europy poprzez wspólne działania państw”. Prezydent wskazał m.in. na potrzebę stworzenia europejskiego mechanizmu zabezpieczania sprzętu medycznego potrzebnego do ratowania życia. Drugi punkt planu dotyczył kwestii rozwoju gospodarczego i nadania nowego impulsu rozwojowego poprzez duże inwestycje publiczne i odbudowę zdolności produkcyjnych Europy. Trzeci punkt planu Prezydenta dotyczył kwestii przestrzegania prawa międzynarodowego jako gwarancji pokojowych relacji miedzy państwami i stabilizacji na świecie.

 

W czwartym punkcie Prezydent wskazuje na to, że choć pandemia jest obecnie dominującym tematem, nie można porzucić dyskusji o budowie bezpieczeństwa militarnego, bo „stare zagrożenia”, jak terroryzm, polityka imperialna, naruszanie ładu międzynarodowego, nie minęły. Piąty punkt planu Prezydenta – powiedział minister – dotyczy tego, że odbudowa gospodarki i powrót na ścieżkę rozwoju muszą uwzględniać kwestie klimatyczne, ale według wzorca „sprawiedliwej transformacji, która uwzględnia możliwości ekonomiczne i społeczną zgodę na politykę klimatyczną”.

 

Min. Szczerski zaznaczył, że list Prezydenta spotkał się z dużym zainteresowaniem w stolicach, do których był skierowany. – Każdego dnia Prezydent otrzymuje kolejne listy od adresatów z ich propozycjami – podkreślił minister. Odpowiedzieli już m.in. Prezydenci Litwy, Węgier, Włoch, Grecji, Islandii, Premier Hiszpanii, Przewodniczący Rady Europejskiej, Prezydenci krajów Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.

 

– Mamy już duże grono Prezydentów i Premierów, którzy do tej debaty się włączyli. Można powiedzieć, że powstaje coś na kształt panelu prezydenckiego o przyszłości Europy. Prezydent Duda będzie wychodził do tych przywódców z propozycją podsumowania tej dyskusji także na poziomie politycznym – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Zaznaczył, że oprócz skierowania listu do przywódców, zbierania ich odpowiedzi i propozycji na zawarte w nim postulaty, Andrzej Duda zdecydował się odbyć dwie rozmowy z liderami opinii dotyczące przyszłości polityki międzynarodowej i relacji europejskich i euroatlantyckich po pandemii koronawirusa.

 

– Zaplanowane są dwie tego typu rozmowy z liderami opinii. W środę to będzie dyskusja zorganizowana przez Atlantic Council z ekspertami z Waszyngtonu. Oczywiście będzie to wideokonferencja. Prezydent będzie gościem zamkniętego panelu ekspertów, który organizuje Atlantic Council wokół tej tematyki, jaką zaproponował Prezydent w swoim liście – podkreślił minister.

 

Druga wideokonferencja odbędzie się w przyszłym tygodniu w poniedziałek. Jak mówił Krzysztof Szczerski, będzie to debata z liderami opinii z europejskich think tanków poświęcona pięciu punktom planu Prezydenta Dudy. – Inaczej mówiąc rozszerzamy tę dyskusje, która już się toczy między prezydentami, premierami, także na środowiska eksperckie, liderów opinii. Prezydent jest zainteresowany także ich komentarzami, propozycjami. Chcemy zorganizować debatę o przyszłości Europy w ustrukturyzowany sposób, by Warszawa była jedną z tych stolic, które do tej dyskusji nie tylko się włączają, ale w jakiś sposób ją moderują – powiedział prezydencki minister.

 

Według niego „rzeczywiście jest dzisiaj szansa na to, że jednym z ośrodków, które będą organizowały tę debatę pomiędzy z jednej strony politykami, z drugiej ekspertami, będzie Pałac Prezydencki i Prezydent Andrzej Duda taką rolę by na siebie przyjął”. (PAP)

Poleć znajomemu