Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 czerwca 2020

Debata z ekspertami z Rady Atlantyckiej

prezydent siedzi za biurkiem w bibliotece, w tle flagi Polski i UE oraz książki   |   Prezydent bierze udział w wideokonferencji „Managing the Effects of the Coronavirus Pandemic in the Transatlantic Community” organizowanej w Waszyngtonie Prezydent bierze udział w wideokonferencji „Managing the Effects of the Coronavirus Pandemic in the Transatlantic Community” Prezydent bierze udział w wideokonferencji „Managing the Effects of the Coronavirus Pandemic in the Transatlantic Community” organizowanej w Waszyngtonie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji „Managing the Effects of the Coronavirus Pandemic in the Transatlantic Community” z udziałem grona amerykańskich ekspertów i analityków polityki międzynarodowej – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Debatę zorganizowała w Waszyngtonie Rada Atlantycka.

 

Zobacz także: Min. Szczerski: Prezydent weźmie udział w debacie z ekspertami z Rady Atlantyckiej nt. polityki międzynarodowej List Prezydenta do przywódców Europy [PL/ENG] – Zdaniem Prezydenta znaczenie więzi transatlantyckiej będzie rosło w ramach międzynarodowej polityki w kontekście przezwyciężania globalnych skutków pandemii – podkreślił Krzysztof Szczerski. Zwrócił też uwagę, że „było to kolejne w ciągu ostatnich pięciu lat spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy w tym gronie przygotowane dzięki współpracy z Radą Atlantycką”.

 

– W dyskusji Prezydent podkreślał trzy obszary, które jego zdaniem będą miały znaczenie dla skutecznego przezwyciężenia skutków obecnej pandemii – powiedział minister Szczerski. Mowa o dużych inwestycjach publicznych w celu odbudowy wzrostu gospodarczego i utrzymywania miejsc pracy, skróceniu łańcuchów dostaw w produkcji przemysłowej, w tym także zagwarantowaniu produkcji podstawowych medycznych materiałów ochronnych, aby w przyszłości uniknąć sytuacji zależności od dostaw zewnętrznych oraz na zapewnieniu sprawnego funkcjonowania instytucji państwa i spokoju społecznego.

 

Jednym z tematów rozmów była też możliwość włączenia relacji transatlantyckich do pięciopunktowego planu współpracy przedstawionego przez Prezydenta Dudę w liście do liderów państw europejskich. – Prezydent podkreślił, że Polska jest i pozostanie rzecznikiem ścisłej współpracy Europy i Ameryki zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak również współpracy gospodarczej – handlu i inwestycji. Szczególnie istotną płaszczyzną tej współpracy jest Inicjatywa Trójmorza, którą współtworzy Polska, a USA są jej państwem partnerskim – stwierdził minister.

 

Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu odbędzie się podobna dyskusja, tym razem z udziałem liderów opinii z ośrodków eksperckich z krajów Unii Europejskiej. (PAP)

Poleć znajomemu