Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 czerwca 2020

Paweł Mucha w Kaniowie: chcemy, by poszkodowani mieli poczucie, że państwo działa sprawnie

Minister Paweł Mucha wypowiada się do mikrofonu

W poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha obejrzał w Kaniowie najbardziej zniszczone budynki – w niedzielę trąba powietrzna przeszła przez tę miejscowość i pozrywała dachy. 

 

Prezydencki minister zapewnił, że już we wtorek do poszkodowanych będą docierały zasiłki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości do 6 tys. zł. Zasygnalizował, że środki pomocy w dyspozycji administracji rządowej mogą sięgnąć „kwoty 100 tys. zł, czy nawet 200 tys. zł” – w przypadku indywidualnie ocenianych zniszczeń budynków mieszkalnych.

 

Zobacz także: Prezydent o sytuacji we wsi Kaniów Jak zaznaczył, przyjechał do Kaniowa na prośbę Prezydenta Andrzeja Dudy. – To dzisiaj najważniejsze, żebyśmy dołożyli wszelkich starań – i wiem, że Pan Wojewoda, Pan Wójt te działania podejmują – żeby te osoby nie pozostały bez opieki, żeby ta tragedia tak, jak to dzisiaj jest możliwe, nie pozostawiła ich samych sobie, żeby mieli takie poczucie, że tutaj państwo działa bardzo sprawnie, że wszelka pomoc, która może być zapewniona, jest im zapewniona – wyjaśniał.

 

– I to jest cel mojej wizyty, żeby się upewnić, że to wszystko funkcjonuje tak, jak powinno funkcjonować. Siła wyższa to jest rzecz, która miała tutaj miejsce. Będziemy monitorować tę sytuację w sensie pomocowym – jeżeli będą jakiekolwiek sygnały ze strony Pana Wojewody, Pana Wójta (…), oczywiście Kancelaria Prezydenta, zgodnie z dyspozycją Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, w te wszystkie procesy będzie się włączać – zadeklarował.

 

Niedzielna trąba powietrzna naruszyła tu co najmniej 20 budynków. – Na polecenie Pana Prezydenta rozmawiałem dzisiaj z ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji i ministerstwem finansów – ta pierwsza pomoc doraźna została już uruchomiona, środki zostały zatwierdzone przez ministra finansów i będą rozdysponowane przez Pana Wojewodę na potrzeby gmin – zapewnił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

 

– Natomiast wszystkie potrzeby związane z remontem, z przywróceniem do stanu pierwotnego, jeżeli chodzi o procedury, które tutaj będą miały miejsce, będą przez nas monitorowane – zadeklarował prezydencki minister. – Mamy oczywiście przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Kancelarię Prezydenta bieżący kontakt z MSWiA. Jeżeli będą tylko takie potrzeby, będziemy udrażniać wszelkie procedury, bo jest oczywiście potrzeba pomocy poszkodowanym. (PAP)

Poleć znajomemu