Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 18 czerwca 2020

Przed spotkaniem z Prezydentem USA, rozmowa z Sekretarzem Generalnym NATO [PL/EN]

Fasada Pałacu Prezydenckiego z biało-czerwonymi flagami

Przed spotkaniem z Prezydentem USA Donaldem Trumpem, Prezydent Andrzej Duda będzie w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Biały Dom potwierdził, że w środę 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie Prezydentów: USA – Donalda Trumpa i Polski – Andrzeja Dudy.

 

– Przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, planowanym na wtorek wieczór, Pan Prezydent Duda odbędzie jeszcze rozmowę z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem; ona planowana jest na poniedziałek – poinformował min. Szczerski. Podkreślił, że Andrzej Duda będzie pierwszym gościem Donalda Trumpa z kraju należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego po ukazaniu się informacji o planach redukcji amerykańskich wojsk na terytorium Niemiec, a także po okresie pandemii.

ENGLISH VERSION >>

 

Krzysztof Szczerski ocenił, że rozmowa z Prezydentem Trumpem będzie też istotna dla „spójności Sojuszu i jakości więzi transatlantyckiej, której Polska jest orędownikiem”. – W związku z czym Prezydent chce też przed rozmową z Prezydentem Trumpem odbyć rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, żeby móc zaprezentować także punkt widzenia sojuszniczy – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta. Podkreślił, że Polska opowiada się za tym, aby ewentualna realizacja decyzji o redukcji obecności wojsk amerykańskich w Niemczech nie oznaczała zmniejszenia zaangażowania USA w bezpieczeństwo sojusznicze i bezpieczeństwo Europy. – I z takim też przesłaniem Prezydent Duda jedzie do Waszyngtonu – mówił minister.

 

Zaznaczył, że rozmowa  z Jensem Stoltenbergiem odbędzie się telefonicznie.

 

Min. Szczerski przekazał również, że Prezydent Duda jest otwarty i gotowy do odbycia w kolejnych, nieodległych terminach spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Czekamy cały czas na decyzję strony francuskiej, która powinna być gospodarzem (spotkania), ale Prezydent Duda wyraża gotowość, żeby tego typu rozmowy – w kontekście bezpieczeństwa sojuszniczego i amerykańskich planów – już po rozmowie w Waszyngtonie, odbyć w formacie Trójkąta Weimarskiego – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta. (PAP)

Poleć znajomemu