Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 18 czerwca 2020

Minister Krzysztof Szczerski „Gościem Wiadomości”

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski w „Gościu Wiadomości” podkreślał, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce oznacza nasze bezpieczeństwo, ale także konkretne efekty ekonomiczne. Wskazywał na rekordowe obroty handlowe z USA i duży strumień inwestycji.

 

Zobacz także: Przed spotkaniem z Prezydentem USA, rozmowa z Sekretarzem Generalnym NATO [PL/EN] Narada przed wizytą Prezydenta RP w USA [PL/ENG] Wypowiedź Prezydenta na temat wizyty w USA – Prezydent Andrzej Duda chce rozmawiać z Prezydentem Donaldem Trumpem o interesach całego NATO; Polska jest bardzo ważnym państwem Sojuszu Północnoatlantyckiego i misja Prezydenta Dudy do Waszyngtonu ma także wymiar wspólnotowy, transatlantycki – powiedział  minister.  Zaznaczył, że Polskę ze Stanami Zjednoczonymi łączą bardzo poważne wspólne interesy; bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje rozwój – to wszystko jest stawką tej rozmowy.

 

– Kiedy mówimy o obecności wojsk amerykańskich w Polsce to nie jest kwestia abstrakcyjna – mówił minister. Jak dodał, oznacza to, że my, Polacy jesteśmy bezpieczniejsi, ale także oznacza konkretne efekty ekonomiczne. – Inwestuje się tam, gdzie jest bezpiecznie, gdzie są realne gwarancje bezpieczeństwa – przekonywał.

 

Minister akcentował, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce otworzyła rynek polski i kontakty gospodarcze między Polską i USA. Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku odnotowaliśmy rekordowy obrót handlowy między Polską a USA.


Krzysztof Szczerski wskazywał ponadto na dużo większy strumień pieniędzy inwestycyjnych w Polsce, bo – jak mówił – inwestuje się w kraju, który jest bezpieczny i chroniony przez własną armię.

 

– Rekordowe obroty handlowe, duży strumień inwestycji, to wszystko jest efektem większego bezpieczeństwa Polski gwarantowanego w ramach NATO, a także w ramach dwustronnej współpracy polsko-amerykańskiej. To się przekłada na nasze codzienne życie, możliwości, rozwój, na szanse gospodarcze, szanse handlowe dla polskich przedsiębiorców, szanse inwestycyjne czyli po prostu na nasze miejsca pracy – podkreślił minister.

 

Minister pytany, o jakich inwestycjach będzie chciał rozmawiać Prezydent podczas wizyty w USA odparł, że Polsce zależy na pozyskaniu jak najwięcej inwestycji w zakresie najnowocześniejszych technologii. – Bo Polska jest – jak niektórzy mówią – Krzemową Doliną Europy – dodał. 

 

– Polska ogłosiła swój program rozwoju energetyki jądrowej i w związku z powyższym, to także jest sytuacja, w której będziemy poszukiwać partnerów na przyszłość. To są kwestie wielu lat, to się nie dzieje tu i teraz, i nagle. Jeśli będzie ciekawa propozycja, jeśli będą ciekawe w tym względzie zapytania i przedstawione konkretne plany rozwojowe, to przecież oczywistym jest, że to może być kolejny ciekawy obszar rozwoju relacji polsko-amerykańskich – powiedział Krzysztof Szczerski.

Poleć znajomemu