Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 czerwca 2020

Min. Szczerski: Prezydent w USA będzie rzecznikiem regionu i interesu sojuszniczego

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Prezydentem USA Donaldem Trumpem będzie rzecznikiem regionu i interesu sojuszniczego – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Zapewnił, że będą „dobre wieści z Waszyngtonu” po spotkaniu przywódców Polski i USA.

 

Do spotkania Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa dojdzie w środę w Waszyngtonie.

 

Zobacz także: Narada przed wizytą Prezydenta RP w USA [PL/ENG] – Pan Prezydent Andrzej Duda jedzie do Waszyngtonu załatwiać polskie sprawy. Mogę już teraz powiedzieć, że na pewno będą dobre wieści z Waszyngtonu po spotkaniu Prezydentów – podkreślił Krzysztof Szczerski w programie pierwszym Polskiego Radia. Jak zaznaczył w miniony weekend bardzo aktywnie pracowano nad agendą tych rozmów.

 

Według ministra rozmowy będą koncentrowały się na trzech tematach: zdrowia, inwestycji i rozwoju oraz bezpieczeństwa energetycznego i militarnego.

 

Dopytywany, czy poruszony będzie temat szybkiej dostępności szczepionki na koronawirusa dla polskich pacjentów, Krzysztof Szczerski potwierdził, że kwestia ta będzie omawiana. – Ja odsyłam do konferencji prasowej, a przede wszystkim do dokumentu, który będzie przyjęty po rozmowach Prezydentów. Jest w planach przyjęcie wspólnego oświadczenia - takiego formalnego oświadczenia, pisemnego – Prezydentów po rozmowach. Tam na pewno znajdą się wszystkie konkluzje – dodał.

 

Minister Szczerski poinformował również, że po informacji o spotkaniu Prezydentów Dudy i Trumpa wiele stolic naszego regionu odbywa konsultacje ze stroną polską. – Pan Prezydent pojedzie tam w imieniu kilku państw naszego regionu, które się w ostatnich dniach zgłosiły do Pana Prezydenta, czy do mnie w konsultacjach przed tą wizytą, tak, żeby także ich argumenty były w Waszyngtonie podniesione" – zaznaczył. – To taka naturalna sytuacja, w której Prezydent Duda jest rzecznikiem regionu, jest rzecznikiem interesu sojuszniczego – dodał.(PAP)

 

Poleć znajomemu