Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 5 lipca 2020

Min. Dera na uroczystościach na Jasnej Górze

  |   Jasna Góra | Uroczystości z udziałem Ministra Andrzeja Dery. Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry Jasna Góra | Uroczystości z udziałem Ministra Andrzeja Dery. Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry Jasna Góra | Uroczystości z udziałem Ministra Andrzeja Dery. Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry Jasna Góra | Uroczystości z udziałem Ministra Andrzeja Dery. Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry Jasna Góra | Uroczystości z udziałem Ministra Andrzeja Dery. Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry Jasna Góra | Uroczystości z udziałem Ministra Andrzeja Dery. Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

5 lipca br. w Częstochowie na Jasnej Górze odsłonięto Tablice upamiętniające polskich obywateli zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz tych Ukraińców, którzy w czasie rzezi pomagali Polakom i udzielali im schronienia.


W uroczystości w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wziął udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który odczytał list Prezydenta RP do uczestników spotkania.


Uroczystości rozpoczęła msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, a po mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświecenie Tablic oraz złożenie wiązanek i zapalenie zniczy.


W liście do uczestników uroczystości Prezydent Andrzej Duda napisał: „Ludobójcze czystki etniczne na Kresach Południowo-Wschodnich są jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii najnowszej naszej Ojczyzny. Masowe mordy popełnione na bezbronnych cywilnych mieszkańcach doprowadziły do zagłady polskich społeczności lokalnych i starły z powierzchni ziemi setki miejscowości”. Prezydent zwrócił także uwagę na wartość pamięci, którą my, współcześni jesteśmy zobowiązani pielęgnować: „Jestem głęboko przekonany, że pamięć o zbrodni trwać będzie wiecznie, a nasz naród zawsze będzie czcić jej ofiary.”

Poleć znajomemu