Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 9 lipca 2020

Obchody 20. rocznicy strajku w obronie polskiego przemysłu cukrowniczego

Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska wzięła udział w uroczystych obchodach 20. rocznicy strajku w obronie polskiego przemysłu cukrowniczego w Cukrowni Kluczewo. Odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości, wzięła też udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy.

 

W hołdzie NSZZ RI „Solidarność”, plantatorom i rolnikom prowadzącym strajk okupacyjny w 2000 roku, przez 117 dni w Cukrowni Kluczewo, sprzeciwiając się sprzedaży cukrowni szczecińskich kapitałowi zagranicznemu. Przez pięć lat trwała walka o utworzenie Krajowej Spółki Cukrowej S.A. „Polski Cukier” i włączenie cukrowni szczecińskich w jej struktury – napisano na tablicy pamiątkowej.


Uroczystości, które organizowały NSZZ RI „Solidarność” Zachodniopomorska Rada Województwa oraz Krajowa Spółka Cukrowa S.A. „Polski Cukier” zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP.


Zobacz także: List na 20. rocznicę strajku w obronie polskiego przemysłu cukrowniczego W liście, odczytanym przez minister Szymańską, Prezydent zaznaczył: Razem z Państwem pragnę dzisiaj uczcić dumny patriotyzm, prawdziwego ducha obywatelskiego oraz siłę charakteru uczestników tamtego protestu. – Z głębokim szacunkiem i uznaniem myślę o determinacji rolników, którzy upomnieli się wówczas o swoją godność obywateli Rzeczypospolitej oraz prawowitych gospodarzy tej ziemi – napisał Andrzej Duda.
 

Poleć znajomemu