Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 lipca 2020

BBN przygotowało projekt „ustawy morskiej”

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział szef BBN Paweł Soloch.


Dodał, że wzrost nakładów byłby korzystny nie tylko dla tego rodzaju sił zbrojnych, ale i dla krajowego przemysłu stoczniowego. Za ustawowym zapewnieniem określonej wysokości nakładów na siły morskie opowiedział się Prezydent Andrzej Duda.

 

– Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP z propozycją zapisania procentowego udziału wydatków na Marynarkę Wojenną – powiedział szef BBN. Zastrzegł, że nie chciałby jeszcze podawać, ile wynosi ten udział.
– Prezydent jest konsekwentny. Wielokrotnie, co najmniej od 2016 roku, podnosił w swoich publicznych wystąpieniach kwestię zaniedbań i niedostatecznych inwestycji – dodał minister Soloch. Przypomniał, że Prezydent wyraził życzenie, by na Marynarkę Wojenną była przeznaczana ustawowo określona część budżetu obronnego.

 

Według szefa BBN wszelkie tego typu deklaracje mają sens, kiedy są uzgodnione i powstają we współpracy ze stroną rządową; to daje możliwość ich realizacji. – Prezydent zlecił nam przygotowanie projektu „ustawy morskiej”. Uważamy, że – jak wielokrotnie podkreślał Andrzej Duda – ten projekt ma zarówno wymiar militarny, jak i gospodarzy. Ta ustawa wzmacniałaby Marynarkę Wojenną, ale równocześnie byłaby realnym wzmocnieniem polskich stoczni, szczególnie w warunkach kryzysu, ponieważ zakładamy, że modernizacja MW odbywałaby się z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego – powiedział szef BBN.
(PAP)

 

Poleć znajomemu