Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 8 sierpnia 2020

Krzysztof Szczerski: 15 sierpnia Michael Pompeo podpisze w Warszawie umowę o współpracy wojskowej

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo 15 sierpnia weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 

 

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu [PL/EN] – Sekretarz stanu USA Michael Pompeo złoży wizytę w Polsce 15 sierpnia – potwierdził Krzysztof Szczerski. Jak dodał, Pompeo będzie w naszym kraju w podwójnym charakterze. Jako sekretarz stanu USA spotka się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

Z kolei jako reprezentant amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w uroczystościach upamiętnienia stulecia Bitwy Warszawskiej. Minister zaznaczył, że prezydent Duda podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie zaprosił przedstawiciela Stanów Zjednoczonych do udziału w tych uroczystościach.

 

– Pompeo – również jako reprezentant Donalda Trumpa – będzie w Warszawie podpisywał umowę o współpracy wojskowej między Polską a USA. Negocjacje umowy niedawno się zakończyły; jest ona wypełnieniem woli prezydentów Polski i USA wyrażonej w deklaracjach podpisanych przez obu przywódców w ubiegłym roku w Waszyngtonie o zwiększeniu obecności armii amerykańskiej w Polsce, także w sensie dowództwa V korpusu – powiedział prezydencki minister.

 

Zaznaczył, że umowa ta obecnie przechodzi konieczne uzgodnienia wewnątrz administracji obu państw, w trybie międzyresortowym w polskim rządzie oraz między departamentami w USA. – Gdy te wewnętrzne procedury zakończą się terminowo, a tak przewidujemy, to umowa będzie gotowa do podpisania 15 sierpnia. Ze strony Polski w obecności prezydenta w Pałacu Prezydenckim podpisze ją minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a ze strony amerykańskiej sekretarz stanu Michael Pompeo – poinformował Krzysztof  Szczerski.

 

Po ceremonii podpisania polsko-amerykańskiej umowy wojskowej prezydent Duda przyjmie sekretarza stanu USA na rozmowę. Następnie Pompeo będzie uczestniczył w uroczystościach na pl. Piłsudskiego związanych z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Jak zaznaczył Szczerski, amerykański sekretarz stanu będzie jednym z zagranicznych gości, którzy przybędą na te uroczystości.

 

Pod koniec września ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która uszczegółowiła zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu 2019 r., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych. Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA. (PAP)

Poleć znajomemu