Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 5 września 2020

Minister Mucha na Koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gryfinie

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha 5 września 2020 r. uczestniczył w uroczystości Koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Kościele pw. Narodzenia NMP w Gryfinie.

 

Minister podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga, przekazał specjalne gratulację oraz biało-czerwoną flagę od Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

 

„Niech ta flaga stale przypomina o wielkim dziedzictwie idei i wartości, które pozostawiły nam poprzednie pokolenia rodaków reprezentujących wszystkie stany, społeczności i środowiska w sposób alegoryczny ukazane na koronowanym dzisiaj wizerunku Matki Bożej.(…) Jednoczy polską wspólnotę, jest świadkiem historii ojczystej i znakiem tożsamości narodowej. Nasi przodkowie spoglądali na nią z szacunkiem i miłością gdy przelewali krew w walce o niepodległość naszego państwa.(…) Księdzu Proboszczowi, Duszpasterzom, Siostrom Felicjankom oraz wszystkim Wiernym gryfińskiej Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny składam najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa, wszelkiej pomyślności oraz z dobrych owoców codziennej pracy.”

 

W uroczystości uczestniczyli m.in.: europoseł Joachim Brudziński, poseł Michał Jach, zastępca wojewody zachodniopomorskiego Marek Subocz oraz lokalni przedstawiciele samorządu terytorialnego.

 

Cudowny obraz znajdujący się w gryfińskim kościele namalował blisko 100 lat temu lwowski malarz Stanisław Batowski Kaczor, w podziękowaniu za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obraz przywieźli do Gryfina w 1945 r. repatrianci z Kresów Wschodnich, z którymi przyjechał ks. Jan Palica z Kościoła pw. św. Walentego w Kałuszu, gdzie wcześniej znajdował się wizerunek Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.

Poleć znajomemu