Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 września 2020

Minister Andrzej Dera na uroczystościach w Palmirach

  |   Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. Fot. Dorota Matuszyk / Kampinoski Park Narodowy Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. Fot. Dorota Matuszyk / Kampinoski Park Narodowy Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. Fot. Dorota Matuszyk / Kampinoski Park Narodowy Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. Fot. Dorota Matuszyk / Kampinoski Park Narodowy Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. Fot. Dorota Matuszyk / Kampinoski Park Narodowy Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. Fot. Dorota Matuszyk / Kampinoski Park Narodowy

Minister Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, reprezentował Prezydenta Andrzeja Dudę podczas obchodów rocznicowych upamiętniających wybuch II wojny światowej w Palmirach. Na cmentarzu palmirskim  odbyła się msza św., a następnie apel pamięci  połączony z uroczystością złożenia kwiatów na grobach poległych.

 

Zobacz także: List na uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach Na uroczystości Minister Dera odczytał list Prezydenta skierowany do zebranych, w którym Andrzej Duda podkreślił : „My, Polacy, jesteśmy depozytariuszami wyjątkowo dramatycznego doświadczenia owych lat. Trzecia Rzesza zgotowała śmierć co dziesiątemu z naszych rodaków i bez mała wszystkim współobywatelom pochodzenia żydowskiego. Praktycznie w każdej polskiej rodzinie  ktoś poległ w walce o niepodległość, został zamordowany lub zamęczony przez hitlerowców. Terror, zbrodnie, prześladowania, wycieńczająca praca były codziennymi przeżyciami całego narodu. Takie zaś miejsca kaźni, jak Palmiry, przypominają nam również o tym, że chciano nas pozbawić tożsamości, własnej kultury i historii, zamienić w bezwolną masę, pozbawioną własnego państwa i przywództwa. To się jednak nie udało, chociaż Polska poniosła tak olbrzymie straty ludzkie i materialne”.

 

Poleć znajomemu