Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 września 2020

Prezydent weźmie udział w 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Andrzej Duda w środę weźmie udział w debacie generalnej 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Osią wystąpienia Prezydenta będzie pojęcie solidarności; prezydent będzie też bardzo jasno i mocno upominał się o prawa człowieka na Białorusi - zapowiada minister Krzysztof Szczerski.

 

Tegoroczna 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest wyjątkowa. Udział w sesji Prezydenta Dudy, jak i innych głów państw oraz szefów rządów, będzie się odbywał na zasadzie wirtualnej – wystąpienia przywódców zostaną nagrane i odtworzone w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 

Jak zaznaczył minister, według Prezydenta kluczem do rozwiązania problemów współczesnego świata – i tych wynikających z pandemii koronawirusa oraz jej następstw gospodarczych czy społecznych, jak i tych wynikających z pogarszających się stosunków między państwami w naszym regionie i w innych miejscach na świecie, a także tych związanych z klimatem i potrzeba ochrony środowiska – jest pojęcie solidarności, współodpowiedzialności, współdziałania i rozumienia nawzajem swoich potrzeb.

 

– Grozi nam, że po kryzysie związanym z pandemią będziemy jeszcze bardziej podzieleni niż dotychczas byliśmy; bogaci będą jeszcze bogatsi, biedni będą jeszcze biedniejsi – z powodów zdrowotnych i następstw gospodarczych pandemii popadną w jeszcze większą biedę – powiedział Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, Prezydent Duda w swoim wystąpieniu w środę w ONZ będzie apelował o współdziałanie, by ten scenariusz się nie zrealizował.

 

– Do tego potrzebna jest międzynarodowa solidarność; przekonanie, że trzeba się dzielić i pomagać sobie w tej trudnej sytuacji, a nie wykorzystywać jej do budowania swojej przewagi konkurencyjnej – powiedział minister. Dodał, że Polska jest przykładem kraju, który realizuje ten postulat, m.in. poprzez wysyłanie misji medycznych do krajów, które tego potrzebowały w tym do Włoch i USA.

 

Odnosząc się do relacji między państwami Krzysztof Szczerski zaznaczył, że obecnie zamrożone konflikty w wielu miejscach na świecie „wydają się być dużo trudniejsze do rozwiązania”. – Mamy też pewne sygnały nadziei, jak to co dzieje się dziś pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi, co pokazuje, że świat może być budowany na nowo. Ale to wymaga solidarności; to musi być dialog i poszukiwanie wspólnych rozwiązań – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Zapowiedział też, że „Prezydent będzie się bardzo jasno i mocno upominał o prawa człowieka na Białorusi”. Jak dodał, polski Prezydent będzie apelował do Rady Praw Człowieka, by zajęła się kwestią Białorusi. – Dobrze, że tak się stało, że jest mandat dla Wysokiej Komisarz, by zajmować się kwestią Białorusi w sposób szczególny – mówił Krzysztof Szczerski.

(PAP)

 

Poleć znajomemu