Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 28 września 2020

XXIII Konferencja Gazterm z udziałem Ministra Pawła Muchy

  |   Minister Paweł Mucha podczas konferencji GAZTERM XXIII 2020 w Międzyzdrojach. Fot. Mariusz Mastylak Minister Paweł Mucha podczas konferencji GAZTERM XXIII 2020 w Międzyzdrojach. Fot. Mariusz Mastylak

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha uczestniczył w XXIII Konferencji Gazterm zorganizowanej w Międzyzdrojach. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
 

Minister Mucha zainaugurował „Szczyt Gazowy Trójmorza – bezpieczeństwo, integracja, transformacja” i odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników konferencji.

 

Prezydent podkreślił w nim znaczenie sektora energetycznego jako elementu warunkującego możliwość zapewnienia każdemu państwu bezpieczeństwa oraz trwałego i niezakłóconego rozwoju: „Energetyka to istotny element architektury bezpieczeństwa naszego kraju, będący zagadnieniem o znaczeniu strategicznym w naszych relacjach dwustronnych, dialogu regionalnym, na forum Unii Europejskiej, a także we współpracy z partnerami transatlantyckimi.(…) Powołując w 2015 roku Inicjatywę Trójmorza za priorytet obraliśmy praktyczne działania skierowane między innymi na poprawę i rozbudowę infrastruktury energetycznej, a przez to lepszą integrację naszych rynków, poprawę bezpieczeństwa dostaw oraz wypełnianie założeń polityki energetycznej Unii Europejskiej.(…) Żywię głęboką nadzieję, że dzisiejszy Szczyt Gazowy Trójmorza będzie okazją do pogłębienia dialogu przedstawicieli rządów i sektorów gazowniczych z regionu, który w przyszłości zaowocuje konkretnymi decyzjami i realizowanymi przedsięwzięciami.”

 

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Pełnomocnik Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – Minister Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – Grzegorz Puda, Prezes PGNiG S.A. – Jerzy Kwieciński oraz czołowi polscy i zagraniczni specjaliści w zakresie sektora energetycznego.
 

Podczas tegorocznej konferencji odbyły się panele dyskusyjne związane z bezpieczeństwem i integracją rynków oraz współpracą międzynarodową w zakresie handlu gazem w regionie Trójmorza i basenu Morza Bałtyckiego. Istotnym tematem dyskusji była również transformacja energetyczna w Europie i w Polsce, zgodna z przyjętym przez Parlament Europejski – „Zielonym Ładem”.

Poleć znajomemu