Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 18 października 2020

Min. Szczerski: w poniedziałek rozmowy z sekretarzem energii USA

W poniedziałek, na marginesie 5. szczytu Inicjatywy Trójmorza, dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy, która będzie miała charakter zdalny, będzie polsko-amerykańska umowa o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

 

5. szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w poniedziałek w Tallinie. Spotkaniu przywódców 12 państw członkowskich Inicjatywy przewodniczyć będzie estońska Prezydent Kersti Kaljulaid. Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie będzie miało częściowo charakter zdalny. Do stolicy Estonii poza Prezydentem Andrzejem Dudą przyjedzie jeszcze Prezydent Bułgarii Rumen Radew (Sofia obejmie przewodnictwo w pracach Trójmorza). Przedstawiciele pozostałych krajów Trójmorza wezmą udział w spotkaniu poprzez połączenia internetowe.

 

Jak zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta RP, na marginesie szczytu podczas wideorozmowy z Piotrem Naimskim sekretarz Brouillette podpisze umowę międzyrządową o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

– Po otrzymaniu egzemplarzy umowy podpisanych przez stronę amerykańską, jeszcze w tym tygodniu zostanie ona podpisana w imieniu Polski przez ministra Naimskiego – dodał. Zaznaczył, że umowa zacznie obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych, stwierdzających spełnienie przez obie umawiające się strony wymagań dla jej wejścia w życie.
 

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. – W tym czasie czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Równolegle przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują opcje finansowania dla Programu – stwierdził min. Szczerski.
 

Kwestia współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie energetyki jądrowej była podejmowana w czasie czerwcowego spotkania w Białym Domu Prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Prezydent Duda zapowiedział wtedy, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce. Prezydent USA powiedział z kolei, że Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych. 
 

W październiku rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 r.
 

Rząd precyzuje się, że chodzi o dwie elektrownie jądrowe, które będą budowane w odstępie sześciu lat. Nowy harmonogram projektu jądrowego przewiduje wybór technologii w 2021 r., na 2022 r. zakłada zatwierdzenie wyboru lokalizacji pierwszej elektrowni. Budowa miałaby ruszyć w 2026 r., a pierwszy reaktor – w 2033 r. W przypadku drugiej elektrowni początek budowy to 2032 r., a uruchomienia pierwszego jej bloku – w 2039 r. (PAP)

Poleć znajomemu