Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 października 2020

Szef prezydenckiego gabinetu spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską

  |   Belweder | Spotkanie Szefa Gabinetu Prezydenta RP ze Swiatłaną Cichanouską Belweder | Spotkanie Szefa Gabinetu Prezydenta RP ze Swiatłaną Cichanouską Belweder | Spotkanie Szefa Gabinetu Prezydenta RP ze Swiatłaną Cichanouską

Bez międzynarodowej presji sytuacja na Białorusi będzie się pogarszać; podstawowe cele to zatrzymanie przemocy i zagwarantowanie Białorusinom możliwości wolnego wyboru przyszłości kraju – powiedział Krzysztof Szczerski, który spotkał się w Belwederze z jedną z liderek demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłaną Cichanouską oraz jej doradcą ds. międzynarodowych Franciszkiem Wiaczorką. 

 

Jak relacjonował minister, Cichanouska podziękowała za „nieustające wsparcie ze strony Polski dla społeczeństwa obywatelskiego, dla idei wolnych wyborów i wolności politycznej na Białorusi, w tym także za wszystkie inicjatywy, które w tym zakresie podejmował Prezydent Andrzej Duda”.

 

Zobacz także: Oświadczenie Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy [PL/ENG] – Pamiętajmy, że prezydenci Polski i Litwy byli pierwszymi, którzy zabrali głos na arenie międzynarodowej bezpośrednio po ostatnim głosowaniu, które miało miejsce na Białorusi 9 sierpnia. Od tego głosu prezydentów Dudy i Gitanasa Nausedy rozpoczęło się budzenie międzynarodowego zainteresowania sytuacją na Białorusi – zauważył prezydencki minister.

  • Białoruś jednym z tematów Trójmorza

Zobacz także: 5. szczyt Inicjatywy Trójmorza w Tallinie [PL/EN] Krzysztof Szczerski poinformował, że podczas rozmowy przekazał Cichanouskiej, iż kwestia Białorusi była przedmiotem rozmów w poniedziałek pomiędzy przywódcami państw Inicjatywy Trójmorza, którzy obradowali w ramach 5. szczytu tej inicjatywy. – Sytuacja na Białorusi dotyczy całego regionu. Mamy nadzieje, że będziemy konsekwentnie utrzymywać zainteresowanie międzynarodowe sytuacją w tym kraju, bo bez międzynarodowej presji sytuacja tam będzie się tylko pogarszać – podkreślił prezydencki minister.

 

Poleć znajomemu