Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 30 października 2020

Min. Ćwik: sekcja zdrowia będzie jedną z wiodących w nowej Narodowej Radzie Rozwoju

Sekcja zdrowia będzie jedną z wiodących w nowej Narodowej Radzie Rozwoju, która powstanie w najbliższych tygodniach jako zaplecze eksperckie Prezydenta – zapowiedział prezydencki minister Piotr Ćwik. Jak zauważył, jest to ważne m.in. w kontekście pandemii koronawirusa.

 

Piotr Ćwik został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP na początku października. Andrzej Duda powierzył mu nadzór nad biurem Narodowej Rady Rozwoju. W zakresie obowiązków nowego ministra jest też współpraca z samorządami, inicjatywy obywatelskie oraz współpraca z doradcami etatowymi i społecznymi prezydenta.

 

Dotychczas funkcjonująca NRR zakończyła swoją kadencję i w najbliższym czasie zostanie powołana Rada w nowym składzie. Minister Ćwik dodał, że kompletowanie nowego składu Rady powinno potrwać około miesiąca. Jak zapowiedział, kompletowanie składu NRR, rozmowa z dotychczasowymi członkami tego gremium doradczego Prezydenta, przygotowanie listy zespołów i sekcji, będzie priorytetem jego pracy w najbliższym czasie.

 

– Narodowa Rada Rozwoju to naturalne zaplecze eksperckie dla Prezydenta. Do tej pory funkcjonowała w niej między innymi sekcja zdrowia. Myślę, że będzie ona jedną z wiodących sekcji w nowej NRR w kontekście pandemii COVID-19 i ewentualnych kolejnych jej fal – ocenił minister.

 

Zaznaczył, że część osób, które dotychczas zasiadały w Narodowej Radzie Rozwoju zapewne w niej pozostanie na nową kadencję. Podkreślił, że „Prezydent potrzebuje mocnego zaplecza eksperckiego w poszczególnych, ważnych kwestiach, w których będzie zabierał głos, podejmował inicjatywy legislacyjne”. – Stąd zamiar stworzenia nowej Narodowej Rady Rozwoju jako mocnego ciała doradczego, eksperckiego, które będzie wspierało Prezydenta – powiedział Piotr Ćwik.

 

Minister odniósł się też do deklaracji Prezydenta, który w wywiadzie dla Polsat News powiedział, że jest gotowy zaangażować się w prace nad rozwiązaniem sporu dotyczącego aborcji, które przywróci spokój społeczny. – W Narodowej Radzie Rozwoju w ciągu poprzedniej kadencji poznałem ekspertów, którzy z całą pewnością byliby w stanie pomóc w pracach i jestem gotów ich o to poprosić. Jestem gotów zaangażować się w tę pracę po to, by powstało rozwiązanie, które będzie niosło spokój społeczny i które będzie rzeczywiście uznane za myślenie o zdrowiu i prawach kobiet we właściwym tego słowa znaczeniu –oświadczył prezydent.
 

– Tworząc NRR i poszczególne sekcje priorytetem będzie szybkie powołanie zespołu, który będzie zajmował się ochroną zdrowia. Wśród osób, które zostaną powołane na pewno znajdą się eksperci, którzy będą służyć Prezydentowi radą i pomocą także w kontekście tej deklaracji – zapowiedział minister Ćwik.

 

Narodowa Rada Rozwoju to gremium konsultacyjno-doradcze przy Prezydencie RP, które stanowi płaszczyznę dla debaty programowej na temat rozwoju Polski i „wypracowania stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki”. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. Przygotowuje też dla Prezydenta RP opinie, ekspertyzy, a także merytoryczne założenia do prezydenckich projektów ustaw.(PAP)

Poleć znajomemu