Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 15 listopada 2020

Min. Szczerski: Jesteśmy zwycięzcą ery Trumpa w relacjach międzynarodowych

Minister Krzysztof Szczerski na tle flag

Jesteśmy zwycięzcą ery Trumpa w relacjach międzynarodowych; stworzyliśmy dobre, własne instrumenty relacji polsko-amerykańskich takie jak Trójmorze, umowa wojskowa czy kontrakty gazowe – podkreślił podczas VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
 

Podczas relacjonowanego przez portal niezalezna.pl panelu dyskusyjnego „Bieżąca polityka zagraniczna w świetle wyborów w Stanach Zjednoczonych" w ramach VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, Krzysztof Szczerski – nawiązując do wyborów prezydenckich w USA – ocenił, że urzędujący Prezydent Donald Trump nie zamierza się łatwo poddać. – Będzie walczył o swoje do końca. Nie sądzę, by była to osoba, która łatwo zejdzie ze sceny. Nie jest to człowiek miękkiego charakteru – dodał.
 

Jak zaznaczył, walka wyborcza Republikanów i Demokratów będzie trwała jeszcze przez najbliższe tygodnie. – Przez najbliższe miesiące będzie toczyć się rozgrywka, równie istotna dla losów politycznych USA, rozgrywka o dwa mandaty senatorskie z Georgii. One nie zostały teraz rozstrzygnięte, 5 stycznia, na krótko przed zaprzysiężeniem Prezydenta, będzie dogrywka. Ta rozgrywka zadecyduje o tym, czy Senat pozostanie w rękach Republikanów, co w przypadku demokratycznego Prezydenta oznacza pełną możliwość blokowania ważniejszych decyzji prezydenckich, także personalnych. Jeśli byłoby tak, że Demokraci zdobywają Senat, daje to pełną kontrolą Demokratom nad obiema izbami parlamentu i Białym Domem – podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

W jego ocenie, po objęciu prezydentury przez Joe Bidena, możemy powrócić do „standardu relacji Polska-USA sprzed okresu Duda-Trump”, co wyrażać się może m.in. w częstotliwości spotkań bilateralnych między głowami państw. Jak zaznaczył prezydencki minister, ów standard zakładał maksymalnie dwa spotkania na kadencję Prezydenta USA. – Nigdy w przeszłości nie było tak intensywnych kontaktów (na linii Polska-USA), jak w ostatnich cztertech latach. Było to nadzwyczajne – ocenił Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Dodał, że obecnie Donald Trump jest krytykowany przez media lewicowo-liberalne, jednak „cztery lata temu wszyscy chcieli mieć dobre relacje z Donaldem Trumpem”.

 

– Pamiętamy wycieczki, awanse, jakie czynili przywódcy europejscy, aby mieć strategiczne relacje z administracją Donalda Trumpa. To się większości stolic europejskich nie udało. Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie i Andrzej Duda jest jednym z niewielu przywódców, którzy potrafili skutecznie nawiązać dobre, twórcze i skuteczne relacje z USA – mówił prezydencki minister.

 

– Jesteśmy zwycięzcą ery Trumpa w relacjach międzynarodowych. (...) Stworzyliśmy dobre, własne instrumenty relacji polsko-amerykańskich: Trójmorze, umowa wojskowa, kontrakty gazowe. Mieliśmy atuty i stworzyliśmy relacje wyjątkowe, jeśli chodzi o intensywność i skuteczność – dodał Szczerski.

 

Jego zdaniem, to pokazuje stawkę wyborów prezydenckich w Polsce w 2015 r., kiedy Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego. – Komorowski dołączyłby do tego samego grona obrażonych na Donalda Trumpa przywódców europejskich i Polska nie miałaby tych wszystkich osiągnięć, które ma dzisiaj. To nie jest tak, że one musiały nastąpić, to nieprawda. Nie byłoby Trójmorza, dywersyfikacji gazu, umowy wojskowej – to nie zdarzyłoby się za każdego Prezydenta Polski – podkreślił prezydencki minister. (PAP)

Poleć znajomemu