Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 16 listopada 2020

Para Prezydencka złoży wizytę na Litwie

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek i środę złożą wizytę w Republice Litewskiej. Prezydent spotka się z Prezydentem Gitanasem Nausėdą i wystąpi w parlamencie litewskim. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda powołają Radę Prezydencką Polski i Litwy.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski zaznaczył, że wizyta Pary Prezydenckiej w Wilnie odbędzie się świeżo po niedawnych wyborach parlamentarnych oraz utworzeniu nowej koalicji rządzącej na Litwie. Dlatego, zaznaczył, oprócz rozmów z Prezydentem Litwy, Andrzej Duda spotka się zarówno z kończącym kadencję premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, jak i z mającą wkrótce objąć to stanowisko Ingridą Šimonytė.

 

Minister Szczerski przekazał, że podczas rozmów omawiane będą aktualne wyzwania związane z przezwyciężaniem społeczno-ekonomicznych skutków pandemii oraz kwestie dotyczące dwustronnej współpracy politycznej, ekonomicznej i bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, szczególny nacisk położony będzie na tematy współpracy regionalnej, zwłaszcza w ramach Inicjatywy Trójmorza i Trójkąta Lubelskiego, a także aktualnej agendy transatlantyckiej i europejskiej.

 

 

– Tradycyjnie już w relacjach z Republiką Litewską spotkania polityczne będą sposobnością do przypomnienia wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego i ważnych dla obu krajów rocznic, w tym przypadającej w tym roku 500. rocznicy urodzin Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy Zygmunta Augusta – zaznaczył minister Szczerski.

 

Jak poinformował, z tej okazji Prezydent RP zabierze głos przed nowo wybranym parlamentem Republiki Litewskiej oraz spotka się z nową przewodniczącą Sejmu Viktoriją Čmilytė-Nielsen. W programie wizyty przewidziano także odrębne spotkanie z przedstawicielami deputowanych reprezentujących społeczność polską na Litwie.

 

Prezydenci Duda i Nausėda zainaugurują także obrady forum gospodarczego, którego uczestnicy w formule telekonferencji będą omawiać sposoby na zniwelowanie negatywnych skutków pandemii koronawirusa dla gospodarek Polski i Litwy.

 

Prezydent Duda odwiedzi także tradycyjnie cmentarz na Rossie, gdzie niemal dokładnie rok od ich uroczystego ponownego pochówku odda hołd przed grobami powstańców styczniowych oraz złoży kwiaty przed mauzoleum Matki i Serca Syna.

(PAP)

Poleć znajomemu