Minister Kolarski na obchodach 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego

W 80. rocznicę zamknięcia granic getta warszawskiego przy istniejącym fragmencie muru zlokalizowanym przy ul. Siennej w Warszawie odbyła się uroczystość zapalenia zniczy. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Minister odczytał list głowy państwa skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości.
Zobacz także: Upamiętnienie 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego [PL/EN] W liście Prezydent RP napisał: Mija osiemdziesiąt lat od jednego z tych wydarzeń, które stały się symbolami II wojny światowej, a w sposób szczególny okupacji Polski oraz zbrodni popełnionych wówczas na obywatelach Rzeczypospolitej. To rocznica kolejnego etapu tragedii, jaką była realizacja zaplanowanej przez nazistowskie Niemcy zagłady narodu żydowskiego.
Z uwagi na procedury bezpieczeństwa w sytuacji pandemii uroczystość miała skromny i symboliczny charakter.
Decyzję o budowie murów wokół dzielnicy dla Żydów w Warszawie podjęto w marcu 1940 roku. Niemcy chcieli tym samym szczelnie oddzielić „obszar zagrożony epidemią” jak określano tę część miasta. W połowie listopada w samym sercu Warszawy powstało otoczone murem getto, oficjalnie nazywane przez Niemców Jüdische Wohnbezirk (żydowska dzielnica mieszkaniowa). Zamknięcie jego granic nastąpiło w nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku.
Organizatorem uroczystości upamiętniających 80. rocznicę zamknięcia granic getta było Muzeum Getta Warszawskiego.