Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 16 listopada 2020

Minister Kolarski na obchodach 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego

  |   Minister Wojciech Kolarski na obchodach 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego Minister Wojciech Kolarski na obchodach 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego Minister Wojciech Kolarski na obchodach 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego Minister Wojciech Kolarski na obchodach 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego

W 80. rocznicę zamknięcia granic getta warszawskiego przy istniejącym fragmencie muru zlokalizowanym przy ul. Siennej w Warszawie odbyła się uroczystość zapalenia zniczy. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Minister odczytał list głowy państwa skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości.

 

Zobacz także: Upamiętnienie 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego [PL/EN] W liście Prezydent RP napisał: Mija osiemdziesiąt lat od jednego z tych wydarzeń, które stały się symbolami II wojny światowej, a w sposób szczególny okupacji Polski oraz zbrodni popełnionych wówczas na obywatelach Rzeczypospolitej. To rocznica kolejnego etapu tragedii, jaką była realizacja zaplanowanej przez nazistowskie Niemcy zagłady narodu żydowskiego.

 

Z uwagi na procedury bezpieczeństwa w sytuacji pandemii uroczystość miała skromny i symboliczny charakter.

 

Decyzję o budowie murów wokół dzielnicy dla Żydów w Warszawie podjęto w marcu 1940 roku. Niemcy chcieli tym samym szczelnie oddzielić „obszar zagrożony epidemią” jak określano tę część miasta. W połowie listopada w samym sercu Warszawy powstało otoczone murem getto, oficjalnie nazywane przez Niemców Jüdische Wohnbezirk (żydowska dzielnica mieszkaniowa). Zamknięcie jego granic nastąpiło w nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku.

 

Organizatorem uroczystości upamiętniających 80. rocznicę zamknięcia granic getta było Muzeum Getta Warszawskiego.

Poleć znajomemu